› bieżące
07:35 / 06.03.2014

Nowe Skrzydła w Aeroklubie

Nowe Skrzydła w Aeroklubie

fot. Aeroklub Elbląski

W Aeroklubie Elbląskim realizowany jest projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pt. "Nowe skrzydła". Zajęcia z zakresu Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem w lotnictwie prowadzi dwóch ekspertów lotnictwa: Ryszard Jaxa-Małachowski były wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Paweł Janus wieloletni pracownik stanowisk menadżerskich w PLL LOT.


W ramach tego działania przeszkolonych zostanie 8 pracowników i członków Aeroklubu. Podczas zajęć uczestnicy w znacznym stopniu podnoszą swoją wiedzę i nabywają nowe umiejętności w zakresie Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem (Safety Management System - SMS) w lotnictwie, systemu licencjonowania pilotów oraz licencji przewoźnika turystycznego.

Podczas szkolenia uczestnicy analizują wszystkie procesy zachodzące w organizacji lotniczej pod kątem ewentualnych niebezpieczeństw. Próbują wyszukiwać wszystkie potencjalne zagrożenia oraz wdrażać procedury zapobiegające powstaniu takowych.

- W ostatnich latach wzrosła świadomość mechanizmu powstawania wypadków. Zdecydowanie więcej uwagi zwraca się na czynniki, które mogą przyczynić się do powstania błędów. - podkreślił jeden z ekspertów prowadzących zajęcia – Ryszard Jaxa Małachowski. - A zatem najważniejsze jest zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń oraz wdrożenie procedur, które pozwolą je wyeliminować zanim zdarzenie nastąpi. Aeroklub obecnie ustala swoje procedury i szkoli w tym zakresie personel.

System Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) to zorganizowane podejście do zarządzania bezpieczeństwem. Określa on strukturę organizacji, odpowiedzialność i obowiązki głównych członków personelu oraz dokumentuje politykę i procedury dla skutecznego zarządzania bezpieczeństwem. SMS pomaga lepiej zrozumieć zagrożenia i ryzyka mające wpływ na organizację. Te zagrożenia i ryzyka mogą mieć poważny wpływ na organizację, z punktu widzenia kosztów i reputacji.

Skuteczny SMS pozwala zidentyfikować, ocenić i określić priorytety zagrożeń i ryzyk, które mogą mieć wpływ na organizację, w taki sposób, żeby można było zastosować odpowiednie środki ograniczające w celu zmniejszenia ryzyka do tak niskiego poziomu, jak jest to rozsądnie możliwe.

- Bardzo cieszymy się, że udało nam się realizować w Elblągu to przedsięwzięcie. - powiedział dyrektor Aeroklubu Elbląskiego Maciej Leśniewski. - Przed nami bardzo dużo pracy w procesie wdrażania nowego podejścia do zagadnień bezpieczeństwa. SMS to wyższy poziom spojrzenia na funkcjonowanie organizacji wobec np. zagadnień jakości.

Niewątpliwie podniesie to jeszcze poziom szkolenia i wykonywania operacji lotniczych.

- Poprzez szkolenie kadry Aeroklub Elbląski staje się coraz bardziej atrakcyjny, bezpieczny i konkurencyjny na rynku. - podkreślił jeden z ekspertów prowadzących zajęcia – Ryszard Jaxa Małachowski.


 

 

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%