› inwestycje miejskie
17:18 / 11.10.2012

Nowe skrzydło i elewacja, odnowiona sala koncertowa. Miliony na remont szkoły muzycznej

Nowe skrzydło i elewacja, odnowiona sala koncertowa. Miliony na remont szkoły muzycznej

fot. Rafał Kadłubowski

Budynek Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta, w ciągu najbliższych dwóch lat zmieni się nie do poznania. Kosztem 11 mln zł obiekt powiększy się o dodatkowe skrzydło, zostanie docieplony i zyska nową elewację, a także przejdzie gruntowny remont sali koncertowej i pozostałych pomieszczeń. Pierwsze prace budowlane ruszą w połowie przyszłego roku.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu, od lat starał się o środki na kapitalny remont swojej siedziby. Obiekt został oddany do użytku w 1978 r. Od tamtej pory nie przeszedł żadnych większych prac modernizacyjnych. W ostatnich latach w budynku wymieniono jedynie większą część okien. Ściany i stropodachy nie spełniają już norm cieplnych, co powoduje straty ciepła i duże zużycie energii cieplnej. Budynek od dawna wymaga również modernizacji instalacji z przyczyn ekologicznych i ekonomicznych.

W tym roku szkoła zdobyła upragnione fundusze na rozbudowę, przebudowę i remont budynku wraz z rozbudową parkingu. Łącznie 11 milionów złotych. Większa część środków - 9,3 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a pozostałą kwotę wyłoży Ministerstwo Kultury.

- Obecnie jesteśmy na etapie uzgadniania umowy o dofinansowaniu, która lada moment powinna być podpisana z Ministerstwem Kultury – mówi Andrzej Korpacki, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, który funkcję tę objął 1 września 2012 r. po Bogusławie Stolarskim. -  Równolegle pracujemy nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej na Inżyniera Kontraktu, czyli tzw. inwestora zastępczego, który w naszym imieniu będzie sprawował nadzór nad pracami budowlanymi. Przetarg ruszy jeszcze w październiku, tuż po podpisaniu umowy o dofinansowaniu naszej inwestycji. Po wyłonieniu Inżyniera, ogłoszony zostanie przetarg na wykonawstwo robót budowlanych – zapowiada dyrektor.

Harmonogram zakłada, że wiosną 2013 r. dojdzie do podpisania umowy z wykonawcą przebudowy szkoły, tak by jeszcze przed końcem roku szkolnego ruszyły pierwsze prace. W pierwszej kolejności ekipy rozpoczną budowę nowego skrzydła budynku szkoły.

Nowe skrzydło posiadać będzie dwie kondygnacje i zlokalizowane zostanie w zachodniej części obiektu. Mieścić się będzie w nim mała sala koncertowa (kameralna na około 100-120 osób) z  „foyer”, położona na parterze budynku oraz sale lekcyjne i sale ćwiczeń, położone na piętrze. Dobudowana część połączona zostanie łącznikiem z budynkiem głównym na poziomie I piętra. Pod łącznikiem przewiduje się przejście piesze.

- W małej sali koncertowej, uczniowie zyskają nowe miejsce do prowadzenia ćwiczeń, egzaminów i przesłuchań – mówi dyrektor Andrzej Korpacki.

Oprócz budowy nowego skrzydła, inwestycja polegać będzie na wykonaniu termomodernizacji obiektu wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi. Jednym z ważniejszych jej punktów będzie remont istniejącej sali koncertowej na potrzeby orkiestry symfonicznej. Niespełniająca już warunków przeciwpożarowych sala, zyska nowoczesny system nagłośnienia, oświetlenia, instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Po przebudowie sala będzie mogła pomieścić 350 widzów. Na pomieszczenia towarzyszące sali koncertowej (foyer, garderoby), przebudowie ulegną: istniejąca świetlica, hol wejściowy, sanitariaty oraz wiatrołap.

- Na zasadzie porozumienia z Elbląską Orkiestrą Kameralną, z odnowionej sali koncertowej, korzystać będą muzycy EOK. Odbywać się tu będą główne koncerty Orkiestry. Będzie to jedyna taka sala koncertowa w mieście – podkreśla dyrektor Korpacki.

W zakres inwestycji wejdzie ponadto budowa windy zewnętrznej, wykonanie nowej świetlicy i remont pomieszczeń szkoły. Planowany jest także remont i rozbudowa istniejącego parkingu z 30 miejsc parkingowych do 60.

- Dzięki tej inwestycji szkoła nabierze nowy wygląd i kształt – zaznacza Andrzej Korpacki. - Planujemy, że 1 września 2014 r. będzie dniem, w którym rozpoczniemy rok szkolny w ładnym i odnowionym budynku.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 3