› bieżące
15:12 / 04.09.2020

Nowoczesne meble parkowe - estetyka wspólnej przestrzeni

Nowoczesne meble parkowe - estetyka wspólnej przestrzeni

Miasto to nie tylko zbiór budynków i dróg. To również ogromna ilość mniejszych elementów, które mają wpływ na komfort naszego życia. To umieszczone w odpowiednich miejscach ławki miejskie i kosze na śmieci, a także donice miejskie, podnoszące estetykę wspólnych przestrzeni.

Myśląc o mieście wyobrażamy sobie przede wszystkim to, co duże. Bloki mieszkalne. Urzędy. Łączące je ulice. Restauracje i sklepy, galerie handlowe i biurowce. Tymczasem życie w mieście nie ogranicza się do przebywania w budynkach – to także przemieszczanie się pomiędzy nimi w różnych celach czy po prostu spacery. By było to komfortowe, potrzebne są na przykład ławki miejskie, na których można odpocząć podczas wycieczki do parku czy w oczekiwaniu na autobus, a także kosze na śmieci, do których możemy wyrzucić opróżnioną butelkę po wodzie by uniknąć zaśmiecania wspólnych przestrzeni. To właśnie – a także wiele innych elementów – tworzy tzw. małą architekturę miejską.

Czym jest mała architektura miejska

Jednym z najważniejszych elementów małej architektury miejskiej są ławki miejskie i parkowe. Rozmieszczone na skwerach, przy placach zabaw i na miejskich terenach zielonych, a także na przystankach autobusowych, umożliwiają odpoczynek pomiędzy załatwianiem kolejnych spraw „na mieście”. Mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, co umożliwia ich dostosowanie do estetycznego charakteru danej przestrzeni. Przykładowo, na przystankach autobusowych najczęściej montowane są wytrzymałe i praktyczne, a przy tym zajmujące niewiele miejsca ławki miejskie metalowe, podczas gdy w parkach częściej spotykamy parkowe ławki żeliwne lub ławki drewniane.

Nie mniej ważne niż ławki miejskie są miejskie kosze na śmieci. One również mają zastosowanie bardzo praktyczne – dzięki nim ulice naszych miasta oraz miejskie parki są znacznie czystsze i bardziej estetyczne. Podobnie jak ławki parkowe i miejskie, kosze na śmieci zewnętrzne są wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu dobrze korespondują z innymi elementami małej architektury miejskiej i parkowej. Dobrze sprawdzają się betonowe kosze na śmieci, które charakteryzują się znaczną masą i odpornością na uszkodzenia, natomiast w towarzystwie eleganckich żeliwnych ławek parkowych ładnie wyglądają drewniane kosze na śmieci na żeliwnym stelażu.

Wspominając o małej architekturze parkowej nie sposób zapomnieć o koszach na psie odchody. One również odgrywają dużą rolę w utrzymaniu czystości terenów zielonych, gdzie przecież mnóstwo osób wychodzi na spacery ze swoimi czworonożnymi pupilami. Wyrzucanie psich odchodów do specjalnych koszy pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii i pasożytów, dlatego ich regularne rozmieszczanie przy trawnikach, skwerach i w parkach ma duże znaczenie. Bardzo często koszom na psie odchody towarzyszą inne akcesoria do sprzątania po psach, na przykład dozowniki torebek.

O ile w parkach zieleni nie brakuje, to w innych przestrzeniach miejskich mamy jej niekiedy stanowczo za mało. By poprawić estetykę skwerów i placów wprowadzamy na nie drzewa i kwiaty – temu właśnie służą donice miejskie i kwietniki. Dzięki nim bez trudu można ubarwić centra miast, nie inwestując w zakładanie skwerów czy sadzenie drzew w i tak mocno ograniczonej przestrzeni. Kwietniki miejskie oraz donice sprawiają, że miejskie place stają się bardziej radosne i przyjazne, a rośliny zielone dodatkowo poprawiają nie tylko mikroklimat, ale i nasze samopoczucie.

Myśląc o małej architekturze miejskiej nie można też zapomnieć o jej coraz popularniejszym elemencie, jakim są parkingi i stojaki rowerowe. Spotykamy je coraz częściej, bo i coraz więcej mieszkańców miast przesiada się z samochodów na rowery, dbając nie tylko o swoją kondycję, ale i o środowisko. By ułatwić im przemieszczanie się po mieście i umożliwić bezpieczne przechowywanie rowerów, stojaki rowerowe coraz liczniej montowane są przed urzędami, biurowcami, a także restauracjami czy sklepami.

Podsumowując, meble miejskie to niezbędny element „wyposażenia” naszych miast, dzięki którym możemy w ich przestrzeni sprawnie i komfortowo funkcjonować.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%