› bieżące
15:01 / 11.09.2013

Nowoczesne metody kształcenia. Elbląg wspiera kolejnych szachistów

Nowoczesne metody kształcenia. Elbląg wspiera kolejnych szachistów

fot. archiwum prywatne

We wrześniu do wybranych elbląskich szkół podstawowych wszedł program „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Polski Związek Szachowy zainicjował akcję, celem rozwoju koncentracji i umiejętności analitycznych dzieci. Program potrwa w Elblągu przez 2 lata, a zajęcia będą obowiązkowe.

Program pilotażowy akcji objął 70 szkół w Polsce. W Elblągu do programu zakwalifikowały się wszystkie szkoły podstawowe, które prowadzi Urząd Miasta. Zajęcia z zakresu nauki szachów odbędą się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej w ciągu tygodnia.

Jak argumentują przedstawiciele Polskiego Związku Szachowego, szachy wpływają na zwiększenie umiejętności matematycznych. Bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji. Mając na uwadze, że gra w szachy uczy determinacji, motywacji i sportowego zachowania zdaje się, że inicjatywa przyniesie same korzyści.

Przykładem utalentowanej elbląskiej szachistki jest 9-letnia Lidia Czarnecka. Dziewczynka trenuje pod okiem Marka Ściwiarskiego w klubie Szachowym Start Elbląg. Jej trener twierdzi, że szachistka jest objawieniem w skali światowej. Dziecko wyróżnia się niespotykanym analitycznym umysłem, doskonale radzi sobie z matematycznymi zagadkami, codziennie ćwiczy pamięć, uczy się gry systemami mistrzów szachów.

Przypomnijmy, że Lidia Czarnecka swoją przygodę z szachami zaczęła mając 3,5 roku. Wtedy po raz pierwszy wygrała konkurs szachowy w przedszkolu. Rodzice postanowili rozwinąć jej talent. Dziś jest dwukrotną mistrzynią województwa warmińsko-mazurskiego w swojej kategorii wiekowej. Mówi, że najbardziej chciałaby ograć samego Kasparowa – rosyjskiego mistrza szachowego.

Program będzie trwał w Elblągu przez dwa lata. Urząd Miasta dołożył do akcji 32 tysiące złotych, które zostały wydane na zakup podręczników i sprzętu do gry.

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%