Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych
Czy chcemy, czy nie, nowoczesność powoli wypiera tradycję z wielu dziedzin życia. Stan ten dotyczy również budownictwa, dlatego w ostatnich latach coraz więcej spotkać można ciekawych, nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych. Nie chodzi jednak tylko o to, by zastąpić nowym, co stare, bo domy, o których z pewnym przekonaniem można powiedzieć, że są nowoczesne, mają szczególne cechy. Poznajmy je!
Niezależnie od tego, czy wybieramy projekt gotowy (na uwagę zasługują tu szczególnie projekty domów Lipińscy), czy indywidualny, który zamówimy u architekta, możemy spełnić swoje marzenie o domu nowoczesnym. Żeby jednak wiedzieć, jak wygląda taki budynek, warto poznać, co go charakteryzuje. No to zaczynamy!
- Minimalizm - Liczą się proste, oszczędne firmy. Nie ma tu miejsca na aranżacyjne przeładowanie, mieszanie różnych stylów czy radosną twórczość bez żadnej kontroli. Ważne jest harmonijne wykończenie całości, dlatego też projekty takich domów często opierają się na klasycznych bryłach.
- Inteligentne rozwiązania, czyli przede wszystkim zintegrowane instalacje, dzięki którym mieszkanie w takim domu jest niezwykle komfortowe, ale i oszczędne. Tak można kontrolować różne urządzenia, przykładowo pracę kotłów, klimatyzacji czy oświetlenia.
- Duże przeszklenia. Widać od razu, że mamy do czynienia z nowoczesnością, gdy w domu jest jaśniej i jakby przestronniej. To właśnie efekt przeszkleń, które w pełni wykorzystują moc naturalnego oświetlenia, zapraszając je do środka. Architekci wiedzą, że to najlepszy sposób, by łatwo pozyskać najbardziej naturalną, dostępną dla wszystkich odnawialną energię - promienie słoneczne. Ważne jednak, aby dobrać odpowiednie okna oraz drzwi tarasowe. Musi je charakteryzować niski współczynnik przenikania ciepła Uw, równy 0,9W/m2K.
- Funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Nowoczesne wnętrza są tak pomyślane, aby z pomysłem zaprojektować każde wnętrze. Z pomysłem, czyli tak, by w pełni wykorzystać ich potencjał. To nie tylko lepszy wygląd domu, ale też - za sprawą wygodnej komunikacji w całym budynku - codzienny komfort dla każdego domownika.
- Jak dach to tylko dwuspadowy, płaski, pulpitowy. Nie tylko świetnie pasuje do bryły, ale wpływa również na obniżenie strat ciepła. Wedle zasady - im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniej ciepła ucieka z domu.
Czy warto go wybrać?
To pytanie zadaje sobie każdy, kto myśli o wybudowaniu domu, a do wyboru ma wiele różnych opcji. Nie ma tu łatwej odpowiedzi, bo jak każdy jest różny, tak panują różne wyobrażenia o miejscu, w którym chcemy mieszkać przez resztę życia. Dom w zdecydowanej większości przypadków buduje się raz, a więc wszystkie decyzje muszą zostać podparte odpowiednią analizą. Jedna z ważniejszych, jeśli nie najważniejsze kwestia dotyczy oczywiście kosztów. Zadajemy sobie pytanie: czy nas na to stać?
Pamiętajmy, że zastosowane rozwiązania w nowoczesnym domu, jak duże przeszklenia czy system zintegrowanych instalacji pochłaniają więcej pieniędzy, niż w tradycyjnie stawianym budynku. Z drugiej strony ma to swoje zalety w późniejszym użytkowaniu, gdyż lepsze materiały i rozwiązania (które są początkowo droższe), zapewniają, że oszczędności będą odczuwalne.
Widzimy, że dom nowoczesny to zupełnie inna jakość niż ten wykonany metodami tradycyjnymi. To miejsce, w którym wyjątkowy design spotyka się z wysoką funkcjonalnością, a zastosowane rozwiązania podparte są racjonalnymi przesłankami. Dostrzega to wiele osób, decydując się właśnie na taki budynek. Czy warto? Jak najbardziej, choć zawsze jest to decyzja indywidualna.