› bieżące
11:55 / 27.02.2013

Nowoczesny mammograf w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II pomaga w diagnostyce raka piersi

Nowoczesny mammograf w Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II pomaga w diagnostyce raka piersi

fot. nadesłane

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. W populacjach, w których nie wykonuje się badań profilaktycznych występuje wysoka umieralność z powodu zaawansowanego stadium choroby.

Niezwykle istotną metodą wczesnego wykrywania raka piersi oraz innych nieprawidłowości jest mammografia. Dzięki nowoczesnemu aparatowi Siemens Mammomat 1000, jaki posiada Szpital Miejski im. Jana Pawła II, istnieje możliwość wczesnej diagnostyki i szybkiej reakcji na ewentualnie zachodzące zmiany nowotworowe. Szpital Miejski prowadzi program badań mammograficznych finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50 do 69 lat spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  1. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  2. otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub
  • mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.


Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Rejestracji można dokonać osobiście w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu, ul Żeromskiego 22, I piętro, lub telefonicznie pod numerem 055 230 42 25. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza ogólnego, należy jednak zabrać ze sobą dowód osobisty.

SPSZOZ Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%