› bieżące
10:50 / 03.11.2014

Nowoczesny sprzęt dla Działu Ratownictwa Medycznego

Nowoczesny sprzęt dla Działu Ratownictwa Medycznego

fot. nadesłane

Dział Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu po raz kolejny wzbogacił się o nowoczesny sprzęt medyczny. Tym razem jest to siedem urządzeń do automatycznego nieinwazyjnego masażu serca Lucas 2. To ilość pozwalająca na wyposażenie wszystkich zespołów systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne działających w strukturach Działu Ratownictwa Medycznego.

System Lucas 2 jest przeznaczony do dostarczania ucisków klatki piersiowej zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Nie ma już potrzeby, by zespół ratownictwa medycznego martwił się o to, aby uzyskać właściwe tempo, głębokość lub pełne zwolnienie ucisku klatki piersiowej. Urządzenie wykonuje to wszystko automatycznie. Wykonuje uciski na środku klatki piersiowej i działa w tempie 100 ucisków na minutę.

Może być stosowany szybko z minimalną przerwą ręcznej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W czasie, gdy urządzenie niestrudzenie prowadzi systematyczne uciski, zespół ratownictwa medycznego może w pełni skoncentrować się na czynnościach związanych z ratowaniem pacjenta, takich jak podawanie leków, defibrylacja czy wentylacja. Dzięki temu wdrożenie nowych urządzeń podnosi skuteczność działań ratunkowych i zwiększa szanse na uratowanie życia i zdrowia osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia. Jednocześnie jest to najmniejsze i najlżejsze tego typu urządzenie dostępne na rynku.

Zakupione na wyposażenie karetek urządzenia do automatycznego nieinwazyjnego masażu serca Lucas 2 to jeden z dwóch najnowocześniejszych produktów tego typu na świecie, a elbląskie ratownictwo medyczne jest jednym z nielicznych w Polsce, które posiada na pokładzie wszystkich swoich ambulansów tego typu urządzenie.

Zakup został sfinansowany ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja, projekt pn. „Rozwój nowoczesnych zespołów ratownictwa medycznego polegający na modernizacji infrastruktury, rozbudowie systemów wspomagania decyzji oraz podniesieniu jakości świadczeń medycznych w oparciu o współpracę transgraniczną”.

Michał Missan
Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego WSZ w Elblągu

 

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%