› inwestycje miejskie
13:18 / 14.11.2012

Nowy Blok Operacyjny osiągnął stan surowy. Latem 2013 r. przyjmie pierwszych pacjentów

Nowy Blok Operacyjny osiągnął stan surowy. Latem 2013 r. przyjmie pierwszych pacjentów

fot. WSzZ Elbląg

Już ponad rok przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu trwa budowa nowego Bloku Operacyjnego wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią. Warta ponad 57 mln zł inwestycja właśnie wkroczyła w kolejny etap realizacji.

- Budowa ta jest dla nas najważniejszym wydarzeniem inwestycyjnym w prawie 25-letniej historii naszej placówki - mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Jest to dla naszego szpitala prawdziwy milowy krok w przyszłość.

Powierzchnia nowego, dobudowanego do istniejącego budynku szpitala, pawilonu to około 11 tys. m2. Budynek będzie posiadał dwie kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Na I piętrze będzie znajdował się Blok Operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi oraz salą wybudzeń i zapleczem. Będzie on wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Na wysokim parterze znajdować się będzie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralna Sterylizatornia.

W ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii powstaną dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz jedna izolatka. Sale pięciołóżkowe będą posiadać wewnętrzne punkty obserwacyjne w celu zapewnienia ciągłości i fachowości opieki nad pacjentem. Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu izolatek, obok poczekalni, znacznie ułatwiony zostanie kontakt chorego z rodziną bez konieczności wchodzenia na teren oddziału. Nowo powstały oddział zwiększy też ilość przyjmowanych chorych z uwagi na zwiększoną liczbę stanowisk. Wszystkie kondygnacje w nowym pawilonie będą w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Zaprojektowana Centralna Sterylizatornia zlokalizowana będzie na wysokim parterze z bezpośrednim połączeniem z Blokiem Operacyjnym. Usprawni to transport materiałów i narzędzi wysterylizowanych. Centralna Sterylizatornia będzie podzielona na trzy strefy: brudną, czystą i sterylną. Brudny materiał, wychodzący z sali operacyjnej, musi przejść przez strefę czystą i trafić do sterylnej, pokonując przelotowe parowe myjnie oraz przelotowe sterylizatory parowe lub gazowe. Z uwagi na rozbudowę i zastosowanie nowych technologii zwiększy się wydajność pracy Centralnej Sterylizatorni.

Obiekt, którego budowę rozpoczęto w październiku 2011 r. jest obecnie na etapie zamykania stanu surowego budynku. - Trwają prace dekarskie, roboty konstrukcyjne nadbudowy łącznika. W trakcie dobudowy jest winda łóżkowa przy łączniku 1E. Rozpoczęły się prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu. Częściowo zamontowano stolarkę zewnętrzną (okna). Wykonywane jest również ocieplenie budynku. Jeszcze przed okresem zimowym wykonawca planuje uruchomić instalację centralnego ogrzewania – informuje inwestor, którym jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.

Przypomnijmy, inwestycja warta jest 57 475 319,16 złotych. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 39 414 497,89 złotych. Wykonawcą robót budowlanych jest firma Mostostal Warszawa.

Planowane zakończenie inwestycji to 30.06. 2013 r.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 5