› bieżące
10:43 / 16.09.2013

Nowy blok operacyjny prawie na finiszu. Trwają odbiory (galeria zdjęć)

Nowy blok operacyjny prawie na finiszu. Trwają odbiory (galeria zdjęć)

fot. Konrad Kosacz

8 sal operacyjnych z zapleczem, 2 sale pooperacyjne i nowoczesny sprzęt medyczny. Tego jeszcze nie ma, ale do końca tego roku Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu otworzy dla swoich pacjentów Nowy Blok Operacyjny wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią. To będzie zupełnie nowa jakość - przekonuje Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala.

Obecnie w nowym bloku operacyjnym trwają już odbiory końcowe inwestycji. Procedura odbiorów zaczęła się w sierpniu br. i prawdopodobnie potrwa kilka miesięcy. Jak mówią pracownicy szpitala, jest szansa, że nowy blok zacznie normalnie funkcjonować pod koniec tego roku.

Obiekt jest też wyposażany na bieżąco w potrzebny sprzęt medyczny oraz wyposażenie socjalno-bytowe i techniczne. Trwają także przygotowania do odbiorów zewnętrznych – Sanepidu oraz Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. Nowy obiekt szpitalny to aż 11 tys. m kw. Na I piętrze znajdować się będzie Blok Operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi z zapleczem, salą wybudzeń oraz z osobnymi szatniami dla chirurgów i pielęgniarek i pozostałego personelu. To będzie "serce" tego pawilonu. Będzie on wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

W bezpośrednim sąsiedztwie na piętrze poniżej znajdować się będzie Centralna Sterylizatornia, która pozwoli na szybki i sprawny transport materiałów i narzędzi. Na wysokim parterze, obok Sterylizatorni znajdzie się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, wyposażony w trzynaście łóżek. W ramach oddziału powstaną dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz jedna izolatka. Sale pięciołóżkowe będą posiadać wewnętrzne punkty obserwacyjne w celu zapewnienia ciągłości i fachowości opieki nad pacjentem.

- Rocznie w szpitalu wykonuje się 13 tys. zabiegów (tendencja rosnąca). Na obecne potrzeby miasta i okolic, 4 sale operacyjne to zdecydowanie za mało. Nowy Blok Operacyjny rozwiąże ten problem. W nowo budowanym obiekcie ma znaleźć się bowiem 8 sal operacyjnych. Dzięki Nowemu Blokowi Operacyjnemu, poprawią się warunki i komfort pracy personelu medycznego, ale poziom świadczonych usług i co najistotniejsze dla pacjenta, dostęp do zabiegów – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Przykładowo, ortopedia wykonuje wszystkie operacje wstawianie endoprotez, jak i zabiegi urazowe. Po otwarciu nowego bloku, będzie jedna sala operacyjna specjalnie dedykowana dla endoprotez. Zresztą sugestią NFZ, jest, by za 2-3 lata każdy szpital wykonujący zabiegi wstawiania endoprotez, miał salę operacyjną przeznaczoną tylko do tego typu zabiegów.

Trwająca budowa to największa inwestycja Szpitala w trakcie jego 25-letniej historii. Jest warta 57 234 766,29 zł. Nieco ponad 39,4 mln zł to wkład Unii Europejskiej, 10 mln zł daje Szpital, a resztę środków dostarcza Marszałek Województwa. Łączna powierzchnia to ok. 11 tysięcy metrów kwadratowych.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Powiązane artykuły

Nowy blok operacyjny coraz bliżej ukończenia - zobacz zdjęcia i video

19.07.2013

Przy Szpitalu Wojewódzkim od września 2011 roku trwa budowa nowego bloku operacyjnego. Znajdzie się w nim oddział anesteslogii i intensywnej opieki medycznej....

Nowe serce szpitala już bije. Wkrótce otwarcie bloku operacyjnego

19.11.2013 komentarzy 2

- Jesteśmy w przededniu otwarcia nowego bloku operacyjnego. Ta inwestycja stawia nasz szpital nie tylko w czołówce tego typu placówek w Polsce ale także...

Zdjęcia ilość zdjęć 35