› bieżące
14:30 / 31.03.2014

Nowy tramwaj M8C. Kiedy wyruszy na elbląskie tory?

Nowy tramwaj M8C. Kiedy wyruszy na elbląskie tory?

fot. Konrad Kacprzak

Spółka Tramwaje Elbląskie zakupiła w Niemczech trzeci wagon typu M8C. Kiedy 30-latek wyruszy na elbląskie tory? Nieprędko, bo dopiero na wiosnę 2015 roku. Trwa przetarg na modernizację wagonu.

W ubiegłym roku sprowadzono do Polski trzeci wagon typu M8C z Augsburga. Niestety wówczas nie został poddany modernizacji, z powodu braku środków finansowych. Jak informuje Ryszard Murawski, wicedyrektor Tramwai Elbląskich: – Wagon zakupiony został za kwotę 10 tysięcy euro. Jest to cena niższa od poprzednich dwóch, które kosztowały po 13 tysięcy euro.

Powodem mniejszej kwoty, jak się okazuje, jest fakt, iż wagon nie ma jednego z dwóch układów napędowych. W tym roku znaleziono kwotę na modernizację wagonu, która wynosi 1,7 mln zł.

21 lutego 2014 roku ogłoszono przetarg na wykonanie modernizacji. Zgłosiła się tylko jedna firma. Postępowanie zostało unieważnione. Wynikało to z faktu, iż oferta okazała się być wyższa o blisko 200 tysięcy złotych niż środki przez nas posiadane - mówi Ryszard Murawski.

Na modernizację dwóch pozostałych wagonów, które już jeżdżą po elbląskich torach, wydano w sumie 1,1 mln złotych. W tym przypadku zakres tych prac jest dużo większy niż w poprzednich realizacjach. Oprócz zmiany członu środkowego na niskopodłogowy, zmian siedzeń, szyb, designu wewnętrznego i zewnętrznego jest konieczność zamontowania nowego napędu. W wagonie, w planach jest zamontowanie energooszczędnego napędu asynchronicznego (silnik prądu przemiennego).

W zeszłym tygodniu Tramwaje Elbląskie ogłosiły ponowny przetarg na modernizacje wagonu typu M8C. Czas rozstrzygnięcia to maj 2014. Wagon na nasze tory wyjedzie dopiero wiosną 2015 roku.

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%