› poradnik
15:24 / 24.10.2019

O czym powinnaś powiedzieć ginekologowi, nawet jeśli bardzo się wstydzisz?

O czym powinnaś powiedzieć ginekologowi, nawet jeśli bardzo się wstydzisz?

Wizyta u ginekologa zawsze jest krępująca, nawet dla doświadczonej kobiety. Pomimo tego bardzo ważne jest, aby zachować otwartość i szczerość w rozmowie z lekarzem. Pacjentka może, a wręcz powinna zwrócić ginekologowi uwagę na swoje problemy, by ten mógł zdiagnozować ich przyczynę – nie wszystko przecież da się dostrzec podczas rutynowego badania. O czym koniecznie powinnaś powiedzieć swojemu ginekologowi, niezależnie od tego, jak bardzo jest to dla Ciebie wstydliwy temat?

Przygodne znajomości

Ginekolog jest (a przynajmniej powinien być) profesjonalistą, którego interesuje tylko stan zdrowia pacjentki. Nie wstydź się więc powiedzieć mu o tym, że zawierasz przygodne znajomości. Wysoka aktywność seksualna bazująca na częstym zmienianiu partnerów jest istotną podpowiedzią dla lekarza, który może zwrócić uwagę chociażby na to, czy nie jesteś nosicielką choroby wenerycznej.

Przejście chorób wenerycznych w przeszłości

Wiele kobiet stara się to ukryć, ale zupełnie niepotrzebnie. Choroba weneryczna wcale nie musi świadczyć o tym, że pacjenta prowadzi rozwiązłe życie. Dla lekarza jest to natomiast bardzo ważna informacja – powinien on sprawdzić, czy choroba na pewno została zaleczona i udzielić Ci wskazówek, jak uniknąć ryzyka zachorowania w przyszłości. Ponadto fakt przejścia choroby wenerycznej ma duży wpływ na planowane przez kobietę zajście w ciążę.

Bolesne zbliżenia

Jeśli odczuwasz ból podczas stosunku, to bezwzględnie podziel się tą informacją z lekarzem. Ginekolog spróbuje ustalić, co może być tego przyczyną. W grę wchodzą bardzo różne scenariusze: od suchości pochwy, przez mięśniaki macicy, aż po endometriozę i zapalenie narządów rodnych. Prawdopodobny jest również rak szyjki macicy – chorobę tę można zdiagnozować na podstawie badania cytologicznego.

Ból podczas wypróżniania

Nie myśl, że nie ma to żadnego związku ze sprawami ginekologicznymi. Bolesne wypróżnianie może być bowiem objawem endometriozy, czyli bardzo poważnej choroby kobiecej, nazywanej często wędrującą śluzówką macicy. Powiedz o tym lekarzowi, aby wykluczyć lub potwierdzić tę diagnozę.

Spadek libido

Jeśli nie odczuwasz żadnego zainteresowania seksem, to Twój ginekolog powinien o tym wiedzieć. Spadek libido może bowiem świadczyć o rozwoju jakiejś choroby czy o zaburzeniu gospodarki hormonalnej.

Więcej informacji: ZycieKobiety.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%