O czym trzeba pamiętać wybierając partnera outsourcingu?
Przeniesienie odpowiedzialności, zracjonalizowane wydatki, dostęp do wysokiej klasy specjalistów – to argumenty, które przeważają na korzyść przenoszenia procesów IT na zewnątrz przedsiębiorstwa. Wzrost globalnej wartości rynkowej outsourcingu znajduje odzwierciedlenie w bardziej restrykcyjnych kryteriach wyboru partnera biznesowego. Nie liczy się już tylko optymalna cena, ale przede wszystkim jakość dostarczanych usług. Jakimi czynnikami kierować się więc wybierając partnera outsourcingowego?
Zespół specjalistów
Jednym z głównych powodów, dla których firmy decydują się na outsourcing, jest uzyskanie dostępu do światowej klasy możliwości. Oddając wewnętrzne procesy w ręce ekspertów zyskuje się przede wszystkim czas, który można przeznaczyć na podstawową działalność. Wybierając partnera outsourcingowego warto zwrócić uwagę czy osoby, z którymi rozpoczynamy współpracę są wyposażone w:
- doświadczenie w pracy nad podobnymi projektami,
- odpowiedni zestaw umiejętności,
- profesjonalne podejście,
- unikalną wiedzę,
- gotowość do ciągłego rozwoju,
- wielojęzyczne i wielokulturowe możliwości.
Lokalizacja
Lokalizacja partnera outsourcingowego może być kluczem do udanej współpracy. Ma bowiem wpływ na ogólne koszty, ale także na satysfakcjonującą komunikację między wszystkimi uczestnikami. Główne aspekty, które należy wziąć pod uwagę to:
- wyrównanie strefy czasowej,
- różnice kulturowe,
- możliwości językowe,
- infrastruktura.
Bezpieczeństwo
Ryzyko w biznesie jest niepożądane. Firmy szukają więc takich partnerów, dzięki którym poczują się bezpiecznie i których usługi nie będą zagrożone sytuacjami geopolitycznymi. Warto pamiętać o takich czynnikach jak:
- stabilność finansowa i ekonomiczna,
- zagrożenia geopolityczne,
- ochrona danych,
- dobrze rozwinięta sieć telekomunikacyjna.
O tym, jak trudno samodzielnie osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa mówi przedstawiciel firmy Profile VOX, która zdecydowała się na outsourcowanie procesów IT przy współpracy z firmą Hicron.
Strategia Biznesowa
Zaufanie jest podstawą wszelkiego rodzaju relacji, także biznesowych. Wybranie zaufanego partnera powinno być poprzedzone poznaniem go oraz nabraniem pewności, że pomoże on w stworzeniu przewagi konkurencyjnej firmy i zapewnieniu wartości dodanej. Jak sprawdzić czy partner, którego wybieramy spełni powyższe oczekiwania? Przede wszystkim, warto szukać takich, którzy charakteryzują się wysoką kulturą organizacyjną oraz nastawieniem na ciągły rozwój. Ważne są także takie aspekty jak:
- referencje poparte długotrwałymi relacjami,
- sieć polecających partnerów biznesowych,
- wdrożone standardy międzynarodowe, takie jak ISO, ITIL i IPMA,
- najlepsze praktyki i sprawdzone wzorce rozwiązań,
- przejrzyste procesy i procedury,
- stabilność procesów biznesowych,
- jasno określone kanały komunikacyjne.
Elastyczność
Każda firma ma swoją specyfikę, dlatego wymaga dostosowanych rozwiązań i procesów. Dobry partner outsourcingowy to taki, który oferuje różne poziomy współpracy, dostosowane do indywidualnych wymagań klientów. Skrojony na miarę kontrakt oraz dedykowana platforma komunikacji to podstawa udanej współpracy. Aby outsourcing przebiegał efektywnie i zgodnie z zaplanowanymi procedurami, należy wybierać partnerów, którzy charakteryzują się takimi cechami jak:
- podejście „najpierw klient”,
- szybkie reagowanie na potrzeby klienta,
- proaktywne i konstruktywnie dostosowane rozwiązania zapewniające prawdziwą pomoc,
- elastyczne warunki pracy.
Wybór partnera
Jedną z firm zapewniających kompleksową obsługę z zakresu outsourcingu IT jest Hicron. W ramach realizowanych projektów Hicron oferuje doradztwo i pomoc w wyborze najbardziej optymalnego wariantu outsourcingu. Poza tym, firma jest tez przygotowana by pełnić rolę partnera, który zajmie się utrzymaniem systemu IT na bazie własnej, najnowocześniejszej w Europie Centralnej platformie sprzętowej. Decyzja o wyborze partnera outsourcingu jest bardzo trudna i ma długofalowe skutki, dlatego przed podjęciem współpracy z zewnętrzną firmą warto rozważyć wszystkie istotne kryteria.