O dekomunizacji elbląskich ulic
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza dzisiaj do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Elblągu na spotkanie poświęcone dekomunizacji przestrzeni publicznej.
Tematyka dekomunizacji ulic budzi wiele emocji. Celem naszego spotkania jest wyjaśnienie wszystkich wątpliwości i niejasności związanych z patronami naszych ulic i Ustawą o dekomunizacji.
1 kwietnia 2016 roku została ogłoszona ustawa o „zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej”. Zgodnie z jej literą jednostki samorządu terytorialnego mają ustawowy obowiązek do 2 września 2017 roku zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.
W naszym spotkaniu wezmą udział pracownicy zajmujący się przygotowaniem opinii historycznych i pracą związaną z procesem dekomunizacji: dr Marek Szymaniak (z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku i Bydgoszczy) oraz dr Daniel Czerwiński (z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku). Spotkanie poprowadzi Artur Chomicz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.
ELBLĄG
21 czerwca 2017 r. (środa), godz. 17.00
ul. Mierosławskiego 5 (siedziba Przystanku Historia)