› bieżące
18:04 / 01.12.2014

O domach podcieniowych trzeba rozmawiać

 O domach podcieniowych trzeba rozmawiać

fot. nadesłane

Tak zgodnie twierdzą uczestnicy spotkania „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych", które w sobotę (29 listopada) odbyło się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". Zebrane tego dnia postulaty jeszcze w grudniu zostaną przesłane m.in. ​instytucjom, które mają wpływ na przyszłość zabytków w naszym regionie.

W spotkaniu, obok właścicieli domów podcieniowych, wzięli udział m.in. historycy sztuki, architekci, konserwatorzy zabytków, przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych, przewodnicy PTTK, a także pasjonaci Żuław. To właśnie na nich czekały również ​płyty z filmami i bogato ilustrowana ​książka „W cieniu domów. Opowieści o żuławskich domach podcieniowych". O dziesięciu ​wybranych zabytkach - ich ​historii, architekturze i mieszkańcach - napisał w przystępnej formie dr Jerzy Domino. Autorem nastrojowych zdjęć jest Mare​k Opitz. Publikacja zawiera także ​gotowe scenariusze lekcji, które opracowały: dr Iwona Liżewska, dr Justyna​ Borucka​ oraz Karolina Manikowska​.

- Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych" jeszcze się nie skończył. Propozycje i postulaty zebrane w sobotę dołączą do tych, które już zebraliśmy w trakcie rozmów z właścicielami domów podcieniowych oraz na spotkaniach w szkołach i w domu podcieniowym w Żelichowie / Cyganku​. W grudniu roześlemy je m.in. do samorządów, organizacji pozarządowych, placówek kultury i szkół. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że dziedzictwo kulturowe, a co za tym idzie także dbanie o zabytki,​ jest naszą wspólną sprawą -​ mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych", który wraz z partnerami ​realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%