› bieżące
23:39 / 27.12.2010

O inteligentnych domach

O inteligentnych domach

Marzyłeś o tym, by  wychodząc z domu, jednym przyciskiem wyłączyć całe oświetlenie, opuścić rolety antywłamaniowe, uzbroić alarm i oświetlić sobie drogę do samochodu?

Znasz z doświadczenia prawo Murphy'ego: zawsze kiedy usiądziesz na kanapie żeby obejrzeć film: sąsiad zacznie dzwonić domofonem, znajomi będą atakować telefonami twój spokój no i jeszcze zerwie się burza i trzeba będzie pozamykać okna - męczące prawda?

Na rynku od dawna dostępne są rozwiązania tzw. Inteligentnego domu, pozwalające scentralizować zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, multimediami czy bezpieczeństwem. Do niedawna były dwie wyraźne bariery w masowym zastosowaniu tej technologii: jej koszt i wiedza na jej temat wśród firm remontowych i wykończeniowych.

Aspekt cenowy jest coraz mniejszą przeszkodą. Upowszechnienie systemów spowodowało znaczną obniżkę ich cen. Aspekt wiedzy - coraz więcej firm szkoli się, specjalizuje i wdraża systemu inteligentnego budynku. Futurial - jako firma z 18-letnim doświadczeniem doskonale porusza się w systemach Inteligentengo budynku.

Jeśli rozważasz wyposażenie swojego domu lub apartamentu w automatykę budynkową - jeśli tylko masz taką możliwość zrób to na etapie budowy, a myśleć o tym zacznij na etapie projektowania. Wybór instalacji inteligentnej wiąże się z ułożeniem innego okablowania niż do tradycyjnych instalacji.

Posiadając system inteligentnego budynku w swoim domu nie musisz się bać, że twoja piwnica zacznie wyglądać jak serwerownia Onetu z nadmiarem kabli i urządzeń sterowniczych. System KNX, który jest ogólnoeuropejskim standardem automatyzacji budynków pozwala całe zaplecze inteligencji umieszczać w programowalnych włącznikach, co pozwala zupełnie uniknąć plątaniny kabli.


KNX charakteryzuje się bardzo dużymi możliwościami rozbudowy oraz specjalistycznymi przyciskami, które w zależności od potrzeb użytkownika, mogą zostać dowolnie zaprogramowane. Z tego samego przycisku możemy załączać oświetlenie, podnosić, bądź opuszczać rolety, sterować ogrzewaniem i klimatyzacją. Jedno naciśnięcie guzika sprawi, że część świateł przyciemni się do zadanej wartości, inne wyłączą się całkowicie, a elektryczne karnisze zasuną firany. Salon w jednej chwili przygotuje się do romantycznej kolacji. System stworzony jest dla ludzi, którzy szczególny nacisk kładą na wysoki komfort użytkowania domu, przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej i cieplnej. Zastosowanie systemu KNX podnosi znacznie wartość obiektu. O mieszkaniu wyposażonym w instalację w tym standardzie potocznie mówi się, że jest inteligentne.

Oświetlenie w domu może załączać się grupami (np. korytarz, salon, kuchnia), a jeśli użytkownik uzna, że to ustawienie nie jest funkcjonalne - może w dowolnym momencie, bez wypruwania kabli ze ścian, dodawania nowych czy wymiany włączników - przeprogramować funkcje oświetleniowe. Co więcej, mierząc natężenie promieni słonecznych na zewnątrz, możemy załączać oświetlenie ogrodu i dopasować natężenie światła, tak aby nie zużywać niepotrzebnie 100% mocy. Podobnie sterowane może być oświetlenie w domu. Możliwości sterowania oświetleniem są dziesiątki i tak naprawdę to co zostanie zastosowane zależy od potrzeb Klienta.

Inteligentny dom to taki, w którym możemy bez problemu w następujący sposób kontrolować temperaturę: utrzymujemy temperaturę 23°C, czyli w lato - chłodzimy w tym celu powietrze, zimą podgrzewamy. Aby uniknąć strat energii - kiedy nie ma nikogo w pomieszczeniu - (co stwierdzamy czujką ruchu) temperatura spada do 18°C, kiedy ktoś otworzy okno zimą, wówczas informacja ta dotrze do regulatora temperatury który będzie utrzymywał niższą temperaturę (15°C), jeśli okno będzie otworzone latem, temperatura docelowa wzrośnie do 26°C.

Dom nie musi wyglądać jak miejsce pracy automatyka z mnóstwem przycisków, kontrolek, włączników. Jeden panel sterujący kontroluje system sygnalizacji napadu i włamania, oświetlenie, monitoring, temperaturę i otwieranie bramy.

Warto pamiętać o tym, że zmiana realizowanych funkcji lub rozbudowa systemu wymagają jedynie zmiany oprogramowania lub dodania nowych urządzeń. Nie są wymagane żadne prace wymagające naruszania struktury ścian.

Poza komfortem i ekonomią użytkowania rozwiązania oferowane przez Futurial cechuje piękny design. Warto zwrócić uwagę na eleganckie w swej prostocie kształty włączników oferowanych przez nas. Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach - doskonale skonfigurowany system inteligentnego budynku daje komfort, ale wrażenia estetyczne zapewnia wysoka jakość wykończenia włączników i paneli sterownia oferowanych przez nas. Współpracujemy z różnymi producentami, m.in. z niemiecką firmą Jung.

artykuł pochodzi z serwisu partnera www.inteligentnydom.wortale.net/

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%