› zapowiedzi
15:55 / 06.09.2017

O niepełnosprawności na dużym ekranie

O niepełnosprawności na dużym ekranie

Historia chłopaka, który nie wie jak ma powiedzieć ukochanej, że zdiagnozowano u niego stwardnienie rozsiane. Świat głuchoniemej rodziny z perspektywy nastolatki. Te i więcej filmowych opowieści o mierzeniu się z niepełnosprawnością do zobaczenia w Kinie Światowid w dniach 6 i 7 września w ramach 14. Europejskiego Festiwalu Filmowego Ty i ja. 

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Wstęp na seanse jest bezpłatny.
 
Repertuar 14. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja:

6.09 godz. 18:00 "Zestaw nr 1" ("Oko Minotaura", "Dwa Światy", "Na szczęście"), 120 min
Oko Minotaura (The Eye of the Minotaura), reż. Borislav Kolev, Bułgaria 2017, 45 min
Dennis jest 18-letnim chłopakiem, który pragnie miłości, rodziny oraz sukcesu zawodowego… Jest taki jak my, ale nie pod każdym względem. Urodził się niewidomy. Nie przeszkadza mu to w osiąganiu celów – trenuje różne sporty, dużo czyta, wypracował sobie nawet sposób na oglądanie filmów. Jego największym marzeniem jest zostać rzeźbiarzem. Czy jest gotowy,  by o to zawalczyć? .Czy społeczeństwo jest gotowe na takich ludzi jak Dennis?
 
Dwa Światy (Two Worlds), reż. Maciej Adamek, Polska 2016, 52 min
Portret rodziny, w której rodzice Laury są głuchoniemi. To 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu - życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym,  jak życie każdej rodziny.
 
Na szczęście (Fortunately), reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2017, 23 min
"Na szczęście" to film opowiedziany z perspektywy młodszego brata. Piotr przedstawia Michała, i jego perypetie o pogoni za szczęściem i miłością. Michał kocha samochody i szybką jazdę. Nie zwalnia nawet po wypadku, do którego doszło, gdy wracał z pierwszej randki z Agnieszką. Zaraz później – ku niezadowoleniu rodziców – kupuje kolejne auto, by móc odwiedzać kobietę swoich marzeń. Rozbicie samochodu i spotkanie właściwej osoby, to nie koniec przygody, a dopiero jej początek.
 
7.09 godz. 17:00 Zestaw nr 2 ( "Luis, Luis", "Nie ukryjesz się prawdą", "Zabrudzone róże", "Zapomniane", "Niebo jest wszędzie niebieskie"), 101 min
Luis, Luis , reż., José Carlos Castaño, Hiszpania 2015, 11 min
Luis to wyjątkowa osoba. Ma w sobie magię, radość, współczucie i umiejętności, które może rozwijać w swoim codziennym życiu oraz na arenie sportowej.

Nie ukryjesz się przed prawdą (You Can’t Hide From The Truth), reż. Amaru Ardonis Amasi,  Zimbabwe, Wielka Brytania 2016, 29 min
Nie ukryjesz się przed prawdą  - to muzyczna historia rodziny żyjącej w czasach kryzysu ekonomicznego i politycznego. Chłopiec i jego ojciec próbują wiązać koniec z końcem na ulicach Zimbabwe. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec podąża za muzycznymi marzeniami z przeszłości mogącymi wpłynąć na przyszłość syna.

Zabrudzone róże (Dirty Roses), reż. Petra Terzi, Grecja 2016, 6 min
Film o sile ducha osób z niepełnosprawnością i zarazem uchodźców uciekających przed wojną. Obawa, miłość i wola życia składają się na powiedzenie: „co nas nie zabije to nas wzmocni”.
 
Zapomniane (The Forgotten), reż. Alexander Korolev, Rosja 2016, 28 min
Żonaty dyrektor Teatru Ruchu ma romans z aktorką i pragnie rozwodu.  Żona zgodzi się na separację pod pewnymi warunkami. Główni bohaterowie filmu nie słyszą.
 
Niebo jest wszędzie niebieskie (The Sky is Blue Everywhere), reż. Gina Wenzel, Niemcy 2016, 27 min
U Marca zdiagnozowano stwardnienie rozsiane. Zrozpaczony, nie wie jak i kiedy powiedzieć o tym swojej dziewczynie Sophie.
Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres:kino@swiatowid.elblag.pl.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%