› bieżące
15:36 / 09.11.2012

O polskich rzekach w Brukseli

O polskich rzekach w Brukseli

fot. nadesłane

7  listopada w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli marszałkowie czterech regionów – w tym Warmii i Mazur – zaprezentowali drogi wodne, stanowiące odcinki międzynarodowych szlaków: MDW E 70 i E 40. Interesy Elbląga reprezentował Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

– Po raz pierwszy polskie drogi wodne stały się przedmiotem zainteresowania europarlamentarzystów oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej – mówi Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego, który w Brukseli reprezentował marszałka województwa Jacka Protasa. – Przez cztery lata pracowaliśmy nad programem rewitalizacji Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70, łączącej Zalew Wiślany z Berlinem i portami znad Morza Północnego. Teraz przystępujemy do podobnego przedsięwzięcia dla Wisły. Z naszego – elbląskiego – punktu widzenia, to wielka szansa dla rozwoju naszego portu, który może stać się jedną z najsilniejszych firm elbląskich. Musi jednak ruszyć transport Wisłą! Na szczęście stanowisko polskiego rządu jest coraz bardziej przyjazne dla żeglugi śródlądowej, co odbieramy także jako efekt naszych prac i lobbingu – dodaje Jerzy Wcisła.

W Brukseli, przedstawicielka ministerstwa transportu potwierdziła informacje, że rząd polski przygotowuje plan użeglowienia Wisły i Odry. Niestety, Unia Europejska warunkuje wsparcie finansowe tylko dla tych dróg wodnych, które osiągną określony standard. W polskich warunkach takich odcinków jest tylko nieco ponad sto kilometrów, w tym... część Zalewu Wiślanego.

– Naciskany przez nas przedstawiciel Komisji Europejskiej Marc Vanderhaegen stwierdził, że istnieje możliwość wsparcia finansowego dla rzek niespełniających wymogów, jeśli Polska udowodni, że je w określonym czasie osiągnie. To bardzo ważne oświadczenie, zbieżne z naszym stanowiskiem. Pozwala ono stworzyć perspektywę dochodzenia do europejskich standardów i włączenia polskich dróg wodnych w europejską sieć – komentuje Jerzy Wcisła.

W Brukseli marszałkowie czterech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przedstawili walory polskich dróg wodnych oraz działania regionów zmierzające do ich aktywizacji. Bo to właśnie samorządy regionalne stały się liderami procesu przywracania żegludze polskich rzek. Nasze województwo jest jednym z najaktywniejszych w tych działaniach.

Jolanta Małkowska

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%