O Warmii
fot. nadesłane
Wtorek, 18 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" poświęcony będzie Warmii. O 11.00 będzie można wziąć udział w wykładzie Andrzeja Rzempołucha „O dziedzictwie kulturowym Warmii", a o 17.00 w wernisażu poplenerowej wystawy „Warmio, qvo vadis?". Wstęp wolny.
Wszyscy zainteresowani historią i kulturą Warmii powinni znaleźć chwilę i wybrać się 18 października do Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. O godz. 11.00 w Sali kameralnej Kina Światowid otwarty wykład wygłosi historyk sztuki, starszy kustosz, kierownik Działu Sztuki Dawnej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, autor książek o regionie – Andrzej Rzempołuch.
Historyk opowie „O dziedzictwie kulturowym Warmii", ze szczególnym uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury ludowej – mówi Hanna Laska- Kleinszmidt z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu. – A po południu gratka dla miłośników sztuki i krajobrazu Warmii – na wystawie, którą otworzymy o godz. 17.00 będzie można zobaczyć obrazy, rzeźby i ceramikę związaną z tym regionem oraz zdjęcia i filmy z pleneru i warsztatów, na których prace powstawały
Prace powstały w czasie ogólnopolskiego pleneru artystycznego i warsztatu rzeźby ludowej w Godkach koło Jonkowa.
Podczas tygodniowego pleneru powstały obrazy olejne i akrylowe, grafiki, rzeźby w drewnie i instalacje, ceramika i fotografie. W sumie 95 prac, które będzie można zobaczyć na wystawie – mówi Ewa Bednarska – Siwilewicz, instruktor z CSE „Światowid". - Tematyka prac jest bardzo różna - to krajobraz Warmii, oszczędne w formie syntetyczne kapliczki, detale architektoniczne czy ceramiczne naczynia
Na wystawie będzie można również obejrzeć świątki – drewniane rzeźby o tematyce religijnej, które powstały podczas warsztatów ludowej rzeźby warmińskiej.
Wernisaż wystawy „Warmio, quo vadis?" odbędzie się 18 października o godz. 17.00. Wystawę będzie można oglądać do 21 listopada na I i II piętrze Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.