› bieżące
19:14 / 03.05.2013

Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

Obchody 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

To już 222 rocznica uchwalenia pierwszej w Europie, tak nowoczesnej w tamtych czasach konstytucji. Ten wyjątkowy historyczny dzień obchodzono także w Elblągu. Uroczystości odbyły się w obrębie Starego Miasta.

Obchodzenie uroczystości rocznicowych w Elblągu rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej w katedrze św. Mikołaja. Przedstawiciele Prawa i sprawiedliwości po mszy złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II. Przy tej okazji młodzież, a w tym szczudlarze z Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego, ustrojeni w biało czerwone barwy rozdawali egzemplarze Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Od godziny 14.00 obchody przeniosły się na Stary Rynek, na scenę ustawioną przed Bramą Targową. Tam zebranych przywitał mistrz ceremonii, w osobie dyrektora Teatru A.Sewruka, Mirosław Siedler. Wśród przygotowanych atrakcji, aktorzy z elbląskiego teatru przedstawili fragmenty z arcydzieł literatury polskiej. Tancerze z zespołu pieśni i tańca "Ziemia Elbląska" zaprezentowali tańce polskie. Dodatkową atrakcją był zespół muzyki klasycznej stworzony przez damski kwartet wokalno-instrumentalny z Trójmiasta - "Les Femmes". Niewątpliwie publiczność najżywiej przyjęła Elbląską Orkiestrę Wojskową. Podobnie jak wczoraj (2 maja) rozrywki dla najmłodszych zapewnili harcerze.

Choć temperatura nie była majowa, to pogoda, mimo złych prognoz, dopisała – nie spadł deszcz.
Jak zawsze, podczas obserwowania uroczystości Państwowych nachodzi mnie refleksja odnośnie elbląskich pomników. Według mnie ciągle brakuje nam dobrego miejsca na godne celebrowanie rocznic państwowych. Jednak w obecnej dyskusji o budżetach i wszechobecnym braku pieniędzy na cokolwiek, nadal święta państwowe będą dla mnie czasem na wzbudzanie refleksji.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 33