› zapowiedzi
11:09 / 03.11.2015

Obrazy Ewy Świątek w „Rudym Kocie”

Obrazy Ewy Świątek w „Rudym Kocie”

Filia nr 4 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Ogólnej zaprasza w piątek 6 listopada o godz. 18.00 do mini galerii „Rudy Kot” na wernisaż malarstwa Ewy Świątek. Wstęp wolny.

Malarstwo, pisanie ikon i ja: Nazywam się Ewa Świątek, jestem z zawodu inż. mechanikiem i obecnie jestem od połowy 2011r. na emeryturze. Interesowałam się malarstwem od dawna. Podczas moich kolejnych wyjazdów zagranicznych odwiedzałam muzea i galerie malarskie, takie jak paryski Luwr, d’Orsay, petersburski Ermitaż, muzea w Dreźnie, w Rzymie, Watykanie, Wenecji, Budapeszcie i oczywiście w Polsce. Jednak moje zainteresowania szczególnie skierowały się w stronę impresjonizmu.

Mimo mojego bardzo uporządkowanego i konkretnego zawodu, a może dlatego, zachwyca mnie kolorowy, rozbiegany i nie do końca rzeczywisty świat przedstawiony na obrazach malarzy impresjonizmu takich jak Paul Cézanne, Claude Monet czy Vincent van Gogh. Po przejściu na emeryturę i zapisaniu się na Uniwersytet Trzeciego Wieku na zajęciach z malarstwa trafiłam na wspaniałego nauczyciela, mistrza, „malarza z duszą” (jak Go nazywają) Zbigniewa Śmiechowskiego.

Dzięki mistrzowi i Jego nauce malarstwo stało się moją pasją. Na podstawie obrazów moich ulubionych malarzy impresjonistów pod czujnym okiem nauczyciela-mistrza Zbigniewa Śmiechowskiego uczę się malarstwa. Drugim kierunkiem malarstwa, którym jestem bardzo zafascynowana, również dzięki moim podróżom (Sankt Petersburg, wschodnia część Polski z muzeum ikon w Supraślu), są ikony. Ich piękno, kolory, a wręcz uduchowienie są dla mnie jak modlitwa (zresztą bez modlitwy nie da się ich napisać – malować). Do tej pory namalowałam ich kilka i mam pragnienie napisać więcej. /Ewa Świątek

Wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia filii do końca listopada.

Więcej informacji: Filia nr 4 ul. Ogólna 59 tel. (55) 625 60 90/91 e-mail: filia.ogolna@bibliotekaelblaska.pl

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%