› biznes
08:50 / 05.12.2018

Od 1 grudnia lekarze wystawiają już tylko e-zwolnienia. W ciągu jednego dnia nawet...

Od 1 grudnia lekarze wystawiają już tylko e-zwolnienia. W ciągu jednego dnia nawet...

fot. archiwum Elblag.net

Niemal 11 tys. w weekend, blisko 151 tys. w poniedziałek i prawie 50 tys. do wtorkowego południa – to bilans pierwszych dni obowiązywania elektronicznych zwolnień lekarskich w skali całego kraju. W województwie warmińsko-mazurskim 3 grudnia wpłynęło 4800 elektronicznych zwolnień lekarskich i tylko 3 zaświadczenia, wystawione niezgodnie z obowiązującym prawem. W szczytowym momencie do systemu wpływało nawet 19 e-zwolnień na sekundę. 

Od 1 grudnia jedyną formą, w której można wystawiać zwolnienie lekarskie jest zwolnienie elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada. Przygotowanych do wystawiania zwolnień elektronicznych jest 111 tys. lekarzy, którzy posiadają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.  Ok. 98 tys. z nich dysponuje już certyfikatem ZUS do podpisywania e-zwolnień. 

W pierwszy weekend powszechnego obowiązywania nowego prawa, tj. 1 i 2 grudnia, lekarze wystawili 10,7 tys. e-ZLA. Natomiast w poniedziałek, 3 grudnia system informatyczny ZUS obsłużył już prawie 151 tys. e-ZLA . Tym samym osiągnięty został pułap średniej liczby wystawionych zwolnień w dwa ostatnie poniedziałki listopada, kiedy to nastąpił już sezonowy wzrost zachorowań. Z tym, że wówczas w granicach 50-60 tys. zwolnień stanowiły zaświadczenia papierowe. Wczoraj najwięcej elektronicznych zwolnień wpłynęło z terenu działania oddziału ZUS w Gdańsku (ponad 7,6 tys.) oraz Krakowie (ok. 6,5 tys.). Co istotne druków papierowych, które wczoraj wpłynęły do Zakładu, a które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom, było jedynie 161. Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą zaświadczenia o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach. Będziemy wyjaśniać z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawiono właśnie w takiej formie. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas. 

Niezwykle istotny jest wzrost liczby asystentów medycznych zgłoszonych do ogólnopolskiego rejestru. Dziś jest ich 7,1 tys., z czego 1,5 tys. dysponuje certyfikatem ZUS, który daje możliwość podpisywania e-zwolnień.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6.00 do 22.00.

Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%