› bieżące
10:02 / 01.08.2018

Od aminokwasu do mięśnia

Od aminokwasu do mięśnia

Z chemicznego punktu widzenia białka to organiczne związki złożone. Są jednymi z trzech podstawowych składników odżywczych diety (obok węglowodanów i tłuszczy) i pełnią w organizmie funkcje głównie budulcowe i regulatorowe/enzymatyczne oraz energetyczne (chociaż w tym przypadku organizm wykorzystuje je jedynie w sytuacji braku dostępu do dwóch wcześniej wymienionych).

Ich podstawowymi jednostkami budulcowymi, biorącymi udział w rybosomalnej syntezie białka są aminokwasy proste. Blisko połowa z 21 aminokwasów to tzw. aminokwasy egzogenne, niemożliwe do samodzielnego zsyntezowania przez organizm. W związku z tym muszą być obligatoryjnie dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Znaleźć je można zarówno w produktach będących pełnowartościowym źródłem białek (np. pochodzenia zwierzęcego: nabiał, mięso, ryby, jaja, mleko, lub roślinnego: produkty sojowe) i niepełnowartościowym (głownie produkty pochodzenia roślinnego: rośliny strączkowe, zboża, nasiona, orzechy etc.) Na rynku dostępne są również odżywki suplementujące, ale o tym za chwilę.

Co łączy te malutkie związki chemiczne z dietą kulturystyczną?

Kulturystyka to bardzo wymagająca dyscyplina sportowa, której celem jest hipertrofia mięśni szkieletowych przy maksymalnej redukcji tkanki tłuszczowej. Osiągnięcie efektów wymaga długotrwałych, intensywnych ćwiczeń przy obciążeniu. Natomiast tak jak przy każdej aktywności fizycznej, tak i tutaj sam wysiłek nie jest wystarczającą drogą do osiągnięcia wymarzonego efektu. Zdrowa, zrównoważona dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb, także tych "kulturystycznych" jest jednym z filarów umożliwiających dojście do wyznaczonego celu bez niechcianego uszczerbku na zdrowiu.

Zobacz także: Spalacz tłuszczu T5 Zion Labs

Jak się do tego wszystkiego mają aminokwasy? Aminokwasy są cegiełkami budującymi białka, a białka budują mięśnie. W związku z tym odpowiednia ilość produktów białkowych w dostarczanym pożywieniu jest niezbędna, aby uzyskać odpowiedni efekt rozrostu masy mięśniowej. Nie uszło niczyjej uwadze, ze dieta kulturystyczna opiera sie przede wszystkim na białku i węglowodanach... to jest właśnie powód.

Należy pamiętać, że kulturyści, narażając swoje ciało na olbrzymi wysiłek, nie tylko spalają ogromne ilości kalorii, ale również "usuwają" ze swojego organizmu wiele istotnych dla prawidłowego funkcjonowania mikro- i makroelementów. Dlatego ich dieta powinna być odpowiednio dobrana, nie tylko w celu pokrycia ponadprzeciętnych strat energetycznych, ale również pod kątem utraconych witamin i minerałów. Czasami posiłki okazują się niewystarczające, dlatego rynek oferuje wiele rodzajów odżywek uzupełniających składniki odżywcze zarówno białkowych, witaminowych etc. Natomiast należy pamiętać, że substancje suplementujące nie mogą zastępować zdrowej, indywidualnie zbilansowanej diety, a jedynie ją uzupełniać. Jeśli dopiero zaczynami swoją przygodę z kuturystyką lub do tej pory zajmowaliśmy się nią amatorsko, warto pomyśleć o podjęciu stałej współpracy ze specjalistą, trenerem personalnym lub po prostu bardziej doświadczonym zawodnikiem, który podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie treningów i żywienia.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%