› bieżące
08:30 / 18.05.2015

Od dziś obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym. Zmiany w pigułce

Od dziś obowiązują nowe przepisy w ruchu drogowym. Zmiany w pigułce

fot. elblag.net

Zapowiadane od kilku miesięcy zmiany w przepisach ruchu drogowego, dziś wchodzą w życie. Od teraz z wysokimi mandatami będą musieli się liczyć kierowcy jadący na podwójnym gazie oraz przekraczający prędkość. Nie ma co liczyć na pobłażliwość ze strony policjantów. Dziś na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego prowadzona jest akcja "Prędkość".

Prześledźmy jeszcze raz przepisy, które wraz z nowelizacją, będą obowiązywały kierowców:

Kierowcy przekraczający prędkość. Osoba, która w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o 50km/h lub więcej, straci prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli nie dostosuje się do zakazu, czas zatrzymania prawa jazdy przedłuży się do sześciu miesięcy. Kolejne zatrzymanie, będzie wiązało się z wydaniem decyzji o cofnięciu uprawnień i ponownym przystąpieniem do egzaminu.

Przewożenie dzieci. Jeżeli dziecko nie uzyskało 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku. Odstępstwem od tego przepisu jest osiągnięcie przez małoletniego wzrostu 135 cm i waga przekraczająca 36 kilogramów, w takim przypadku - dzieci można przewozić w zapiętych pasach. Jeżeli przewozimy troje dzieci na tylnym siedzeniu i nie mamy miejsca na zamontowanie trzeciego fotelika - dziecko siedzące w środku może być przypięte pasami.

Nietrzeźwi kierowcy. Osoba po raz pierwszy złapana na jeździe w stanie nietrzeźwości dostanie karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, a recydywista – nie mniej niż 10 tys. złotych. Przy wielokrotnym kierowaniu pod wpływem alkoholu, sąd może orzec środek karny w postaci obowiązku wyposażenia pojazdu w blokadę antyalkoholową.

Jazda bez uprawnień. Kierowca, wobec którego wydano decyzję o cofnięciy uprawnień - kierując pojazdem popełnia przestępstwo, a nie jak do tej pory wykroczenie. Osoby, które nigdy nie posiadały prawa jazdy i kierują pojazdami - powodują wykroczenie, ale ustawodawca daje możliwość wnioskowania do sądu o wydanie zakazu prowadzenia pojazdów, co będzie się wiązało z popełnieniem przestepstwa, jeśli zakaz zostanie naruszony.

Kierowcy przewożący zbyt dużą liczbę pasażerów. Kiedy w samochodzie przeznaczonym dla 5 osób, kierowca będzie przewoził o 2 osoby więcej, utraci prawo jazdy na 3 miesiące.

Młodzi kierowcy. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy, dopuszczą się jednego przestępstwa narażającego uczestników ruchu na niebezpieczeństwo - na przykład będą kierowały pojazdem w stanie nietrzeźwości/spowodują wypadek - lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – na przykład przekroczą prędkość powyżej 30 km/h, utracą prawo jazdy.

Wkrótce zapraszamy na rozmowę o nowych przepisach z Tomaszem Krawcewiczem, zastepcą naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Elblągu.

6
3
oceń tekst 9 głosów 67%