Oddali hołd pomordowanym w obozie i filiach Stutthofu
fot. Ryszard Siwiec
W samo południe delegacje władz, kombatantów, wojska złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym więźniów podobozów Stutthof w Elblągu, pomordowanych przez Niemców. Obelisk znajduje się przy ul. Lotniczej, ponieważ właśnie tam, pomiędzy torami a ul. Freta znajdowały się obozowe baraki. Organizatorzy zrezygnowali z przemówień. - Nie potrzeba słów, cisza też jest wymowna, gdy składa się hołd tym, którzy zginęli – powiedział po uroczystości Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga. Uroczystość trwała około 10 minut.
Niewiele osób wie, że w Elblągu, a raczej w mieście Elbing znajdowały się trzy podobozy Stutthofu: przy Tannenberg Allee 75, dziś Grunwaldzka, przy Krafoldsdorfweg, obecnie ul. Radomska oraz pomiędzy torami, a Boelkestrase - ul. Freta. Tam w pobliżu znajduje się obelisk upamiętniający więźniów pomordowanych przez Niemców. Właśnie przed nim, w południe delegacje władz, kombatantów, wojska złożyły kwiaty. - Jesteśmy winni pamięć tym, którzy zginęli – mówił Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga, po zakończeniu uroczystości. - Młodzieży przekazujemy wiedzę o tragedii więźniów obozów koncentracyjnych, ponieważ bez znajomości historii nie zbudujemy przyszłości.
Podczas uroczystości były obecne prawie wszystkie poczty sztandarowe szkół. Elblążan poza delegacjami było niewielu. Uroczystość trwała tylko 10 minut. Nie było żadnych przemówień. Organizatorzy z nich zrezygnowali. - Nie potrzeba słów, cisza też jest wymowna, wobec tak wielkiej tragedii – powiedział po uroczystości Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.
Przez trzy filie obozu koncentracyjnego Stutthof przeszło podczas wojny 4 tys. więźniów. Zginął co czwarty z nich. Takie wyliczenia podaje Marek Orski w książce wydanej przez Muzeum Stutthof w Sztutowie. Podobóz, tam gdzie znajduje się dziś pomnik, Niemcy zlikwidowali 20 stycznia 1945 roku. Wszyscy więźniowie wrócili do Stutthofu. W kilka dni później szli w pierwszej ewakuacji obozu centralnego do Lęborka. Przed ósmą rano, 9 maja 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła 140 pozostałych jeszcze więźniów Stutthofu. W 70 rocznicę tego wydarzenia, w południe w Elblągu oddano hołd pomordowanym przez Niemców. W tym obozie koncentracyjnym zginęło około 65 tys. osób, w tym 23 tys. to ofiary zbrodniczej ewakuacji.