Oddali hołd tym, którzy oddali życie za Ojczyznę
fot. nadesłane
-Przyszliśmy dziś 1 września pod Krzyż Katyński w Elblągu w 75. rocznicę wybuchu największego w dziejach konfliktu zbrojnego; przychodzimy, aby oddać hołd, wszystkim, którzy oddali życie i zdrowie za Polskę – za naszą Ojczyznę. Według niektórych szacunków wojna pochłonęła nawet 78 milionów istnień ludzkich na całym świecie. Nasz naród pierwszy zebrał tragiczne żniwo -mówił prezydent Elbląga Jerzy Wilk.
Uroczystości, podczas których elblążanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w najstraszniejszej z wojen, odbyły się przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola. Przemówienie prezydenta Jerzego Wilka:
Kiedy się wypełniły dni i przyszło zginąć latem, prosto do nieba czwórkami szli żołnierze z Westerplatte. A lato było piękne tego roku...
Szanowni Państwo… Tak pisał poeta o bohaterskich obrońcach Westerplatte. Przychodzimy pod Krzyż Katyński w Elblągu w 75. rocznicę wybuchu największego w dziejach konfliktu zbrojnego; przychodzimy, aby oddać hołd, wszystkim, którzy oddali życie i zdrowie za Polskę – za naszą Ojczyznę. Według niektórych szacunków wojna pochłonęła nawet 78 milionów istnień ludzkich na całym świecie. Nasz naród pierwszy zebrał tragiczne żniwo. Wojna wybuchła 1 września 1939 roku po ataku III Rzeszy Niemieckiej w porozumieniu ze Związkiem Radzieckim. Pierwszy etap wojny, nazywany kampanią wrześniową, rozpoczął się o godzinie 4:40 od nalotu na Wieluń, przeprowadzony przez eskadrę 4 Floty Powietrznej, a zaraz po nim ostrzałem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein i agresją wzdłuż całej granicy niemiecko-polskiej. Kampania wrześniowa dobiegła końca, wojska niemieckie i sowieckie zajęły terytorium Polski i zdławiły opór regularnych wojsk polskich na terenie kraju. 6 października zakończyła się ostatnia batalia kampanii – bitwą pod Kockiem.
Rozpoczęła się okupacja terytorium Rzeczypospolitej i likwidacja polskiej państwowości. Jednocześnie już we wrześniu tworzy sie Polskie Państwo Podziemne i Rząd na uchodźstwie. Polacy nie tracą nadziei i ducha. Zbroją się i walczą w konspiracji. W ciągu całego okresu okupacji niemieckiej w Polsce w latach 1939–45 śmierć poniosło ponad 3 mln Polaków oraz ok. 3 mln obywateli polskich pochodzenia żydowskiego, co daje łączną liczbę ponad 6 mln obywateli polskich.
Po 75 latach od wybuchu II wojny światowej z bólem widzimy, że przywódcy Rosji i niektórych krajów Bliskiego Wschodu nie wyciągnęli żadnych wniosków i za nic mają życie drugiego człowieka. Kierując się bestialskim imperializmem lub fanatyzmem doprowadzają znów do śmierci i cierpień wielu niewinnych ludzi w tym najbardziej bezbronnych dzieci. Liczymy jednak na pokojowe rozwiązanie tych poważnych konfliktów.
„W Gdańsku staliśmy tak jak mur, gwiżdżąc na szwabską armatę, teraz wznosimy się wśród chmur, żołnierze z Westerplatte.”
Oddajmy hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej. Cześć ich pamięci!