› bieżące
08:05 / 03.11.2020

Odfrankowienie kredytu - jak ruszyć z tematem?

Odfrankowienie kredytu - jak ruszyć z tematem?

Czy istnieje możliwość przekształcenia kredytu frankowego w kredyt złotówkowy? Jak się za to zabrać i co warto wiedzieć na ten temat?

Nawet jeśli podpisaliśmy z bankiem umowę kredytu indeksowanego, to ciągle mamy możliwość uniezależnienia spłaty kredytu od kursu franka szwajcarskiego. Jak zrobić to skutecznie? 

Podważenie klauzul indeksacyjnych

Na czym polega odfrakowanie? Odfrankowanie kredytu zakłada podważenie i wyeliminowanie z umowy kredytu niedozwolonych klauzul indeksacyjnych, czyli postanowień umownych. Zalicza się do nich klauzule o odpowiedzialności skierowanej na frankowicza za wahania CHF, uprawnienia banku do ustalenia kursu waluty, czy konstrukcji umowy kredytu, w której nie ma obowiązku zwrotu kwoty otrzymanej. Takie klauzule powodują, że frankowicz nie może określić nie tylko wysokości samego kredytu, ale i rat. To sprawia, że cały ten mechanizm jest sprzeczny z prawem. Odfrankowanie kredytu skutkuje zatem uznaniem, że kredyt frankowy od początku był kredytem złotówkowym. Warto skorzystać ze wsparcia prawnika, który pomoże we wszystkich formalnościach związanych z unieważnieniem kredytu frankowego https://kancelaria-slaski.pl/

Odfrankowienie kredytu

Przy uznaniu klauzul indeksacyjnych za nieważne, z umowy znikają postanowienia dotyczące spłacania przez frankowicza zawyżonego kredytu. W takim przypadku bank nie mógł przeliczać spłacanych rat na franki szwajcarskie, a także ma obowiązek zwrotu nadpłaconych rat kredytów oraz spreadów, czyli różnicy wynikającej z kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego. Przewalutowanie kredytu we frankach na złotówki zapewnia tym samym wygodną spłatę bez uzależnienia jej od wahań franka szwajcarskiego, zmniejszenie aktualnych rat i salda zadłużenia, a także zachowania korzystnego oprocentowania.

W rezultacie jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla frankowiczów, które pozwala odzyskać nawet do kilkuset tysięcy złotych i zmniejszyć opłaty w przyszłości. W większości przypadków wyrok sądu, który prowadzi do odfrankowania kredytu jest korzystny dla osoby zadłużonej. Tym samym klient może liczyć na zwrot około 30% zapłaconych rat wraz z odsetkami. Dzięki temu rozwiązaniu osoba, która wzięła kredyt, zyskuje poczucie bezpieczeństwa finansowego i pewność dotyczącą kolejnych rat. Warto dowiedzieć się o odfrankowaniu kredytu i skorzystać z tej możliwości. Dla oszczędności i spokoju, bo wahania kursu franka już nie muszą spędzać snu z powiek. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%