› bieżące
08:00 / 19.05.2017
Odkryj historię swojego miasta razem z Legendami Północy od Specjala
Specjal od lat jest symbolem północnej Polski. Jego silne regionalne korzenie ukazuje bogactwo lokalnego nazewnictwa – każdy region nadaje mu indywidualny przydomek. Lokalne powiązania przedstawia również nowa kampania Legenda Północy odkrywając tajemnice miejscowych legend.
Jaki związek ma czarna magia z browarem w Elblągu?
Istnieje wiele legend na temat alchemików, którzy przez całe wieki dążyli do odkrycia kamienia filozoficznego, potrafiącego zamienić zwykły kamień w złoto. Ponoć ich tajemnicze, nierzadko też i niebezpieczne eksperymenty wzbudzały strach i niepokój wśród mieszkańców miast. Legenda głosi, że jeden z nich mieszkał w Elblągu, w pobliżu Bramy Targowej. Kilian – bo tak się zwał – całe życie szukał unikalnego składnika tajemnej receptury. Mieszkańcy miasta plotkowali na temat jego alchemicznych poczynań. Pewnego dnia czarnoksiężnik zawędrował w swoich poszukiwaniach nad brzeg małego strumienia. Zachwycony czystością angielskiego źródełka, uznał je za magiczne i unikalne. Chmiel i słód zmieszał z krystaliczną wodą otrzymując najcenniejsze złoto, które stało się specjalnością miasta. Złote piwo z angielskiego zdroju doczekało się w krótkim czasie swojego browaru, a na jego bramie dumnie zawisły herby Londynu i Elbląga. Taka oto jest legendarna geneza elbląskiego piwa.
Czarnoksiężnik nie jest jedynym bohaterem Elbląga! Odkrywać więcej historii regionu można dzięki akcji Legenda Północy marki Specjal. Wszystkie opowieści zebrane na północy Polski zostały zapisane w atrakcyjnej formie komiksów. Wybrane legendy pojawiły się na limitowanej serii puszek i butelek Specjala, a wszystkie dostępne są na stronie internetowej www.legendapolnocy.pl.
Legendarne historie, unikalny smak i regionalny przydomek. A Ty jak go nazywasz?
Nie bez powodu Specjal zagłębił się w miejscowe legendy. Na przestrzeni lat wpisał się w północne rejony naszego kraju jako lokalny trunek, jednocześnie stwarzając pole do tworzenia legend o nim samym. Okazuje się, że Specjal, znany także jako Lajceps jest różnie nazywany w poszczególnych rejonach północy. Dla jednych Perła Bałtyku, Tczewski Dialekt, czy Elbląska Noc Polarna. W innych miejscach figuruje jako po prostu Czarny, jednak najciekawsze są wariacje epitetów do tego koloru. I tak właśnie możemy go spotkać pod pseudonimami: Czarny Wąż, Orzeł, Książę, Ninja. Jawi się także jako Mroczny Rycerz, czy Cień Mordoru. Zwolennicy jego unikalnego smaku nazywają go po prostu The Specjal One w regionie.
Chociaż bogactwo nazw jest ogromne, to jedno jest pewne – Specjal stał się autentycznym symbolem polskiej północy z którą się utożsamia.
Jeśli jesteś ciekawy pozostałych Legend Północy znajdziesz je nie tylko na stronie www.legendapolnocy.pl. Opowieści są dostępne także w największych miastach północy w postaci oryginalnych murali.