Odparzona pupa niemowlaka – jak o nią dbać?
Jak podają statystyki, co drugi niemowlak w ciągu pierwszego roku swojego życia doświadcza odparzenia pieluszkowego o różnym stopniu nasilenia. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, żeby zapobiegać dolegliwościom i zapewnić maluszkowi komfort.
Skąd się biorą odparzenia?
Odparzona pupa niemowlaka to wynik kilku czynników współwystępujących ze sobą. Przede wszystkim skóra noworodka jest znacznie cieńsza niż ta, którą ma dorosły człowiek, posiada inne pH, jak również nie w pełni wykształcone gruczoły potowe i łojowe. To powoduje, że jest bardziej wrażliwa i narażona na podrażnienia. Ponadto pupa niemowlaka ma nieustanny kontakt z pieluszką i jej zawartością, a więc także z drażniącymi substancjami. W konsekwencji skóra staje się zaczerwieniona, bolesna lub piekąca, a każde otarcie czy kolejny kontakt z zawartością pieluszki, wywołuje u malucha znaczny dyskomfort.
Pielęgnacja odparzonej skóry
Przy odparzonej pupie niemowlaka bardzo ważny jest czas reakcji, który z jednej strony przynosi maluchowi ulgę, a z drugiej nie dopuszcza do rozwoju poważniejszych infekcji. Warto więc reagować już przy pierwszych objawach, czyli zaobserwowaniu zaróżowionej skóry.
Przede wszystkim pupa niemowlaka powinna być utrzymywana w czystości i należy ją przemywać lub myć przy każdej zmianie pieluszki. Sprawdzą się tutaj nawilżane chusteczki, ale bywa, że nawet one stają się zbyt szorstkie, jeśli pupa jest podrażniona. Wówczas pomóc mogą waciki kosmetyczne i ciepła woda. Przy większych zabrudzeniach dobrze jest zanurzyć pupę w wodzie o temperaturze do 37°C i dodać do niej odrobinę preparatu do kąpieli przeznaczonego dla niemowląt z suchą skórą. To pozwoli zmiękczyć wodę, zapewnić skórze odpowiednie pH i delikatnie ją pielęgnować.
Po myciu warto zastosować maść, która stworzy na naskórku barierę chroniącą go przed wilgocią, nawilży oraz wspomoże naturalne procesy regeneracyjne, np. Bepanthen Baby lub Bepanthen Baby Extra.
Profilaktyka
W pielęgnacji delikatnej skóry noworodka istotna jest także profilaktyka, która pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji odparzenia pieluszkowego. Najważniejsze jej elementy, to:
- częste zmienianie pieluszki i minimalizowanie tym samym kontaktu skóry z jej zawartością,
- zapewnienie skórze dostępu do powietrza; ubrania z odpowiednich tanin, poluzowywanie pieluszki i umożliwienie maluszkowi pozostawanie bez niej tak długo, jak to możliwe,
- stosowanie maści ochronnych,
- pranie pieluszek tetrowych w hipoalergicznych środkach, wysokiej temperaturze i ich dokładne płukanie,
- staranne mycie i osuszanie skóry przy każdej zmianie pieluszki.
W przypadku wątpliwości dotyczących pielęgnacji odparzonej pupy niemowlaka, warto poprosić o poradę lekarza lub położną.