› poradnik
14:34 / 11.01.2020

Odstawienie cukru: jak rzucić cukier w 4 krokach?

Odstawienie cukru: jak rzucić cukier w 4 krokach?

Wysoko przetworzony cukier ma zdecydowanie negatywny wpływ na ludzki organizm. Nie ważne, czy wyprodukowany został z buraków czy z trzciny cukrowej, wciąż mamy do czynienia z tą samą, szkodliwą substancją. Dodatek cukru znajdziemy obecnie właściwie we wszystkich produktach spożywczych, czasem zaskoczeniem może dla nas być to, że widnieje w składzie takich produktów jak szynka, mieszanka mrożonych warzyw czy nawet sklepowe kotlety schabowe z puree ziemniaczanym. Warto podjąć wyzwanie, zadbać o własne zdrowie i rozpocząć detoks cukrowy. Jak rzucić cukier? Zapoznaj się z czterema krokami, które pomogą ci w odniesieniu sukcesu!

Krok 1 - Przeanalizuj swoją dietę

Przez dwa, trzy dni spisuj dokładnie wszystkie produkty, które spożyjesz. Liczy się wszystko, każda przekąska i każda łyżeczka cukru w kawie lub herbacie. Analizuj listę składników na opakowaniach produktów, jeżeli korzystasz z gotowych dań. Zwróć uwagę na to, co jesz na mieście. Następnie przeanalizuj dokładnie główne źródła cukru w twojej diecie i wyciągnij wnioski. Dieta na cukier początkowo będzie trudna, ale gra jest warta świeczki.

Krok 2 - Stopniowy odwyk od cukru

Odstawienie cukru z dnia na dzień z pewnością nie będzie drogą do sukcesu! Sacharoza to węglowodany, które dostarczają organizmowi niezbędnej do funkcjonowania energii. Organizm przyzwyczajony do regularnych, dużych dawek paliwa zareaguje na nagły jego brak jak na sytuację kryzysową. Mogą pojawić się nie tylko bóle i zawroty głowy, ale też senność. W związku z tym odstawiaj cukier stopniowo. Jeżeli słodzisz kawę trzema łyżeczkami cukru, przez kilka dni słódź ją dwiema, przez kolejne kilka jedną i tak dalej.

Krok 3 - Nie poddawaj się! Detoks cukrowy a nasze samopoczucie

Jak już wspomnieliśmy, odstawienie cukru może być szokiem dla naszego organizmu. Aby jednak detoks cukrowy zakończył się sukcesem, musimy wykazać się wytrwałością. Pomocne mogą być słodkie przekąski w postaci owoców. W przeciwieństwie do cukru sztucznie dodawanego do produktów spożywczych (sacharozy) zawierają fruktozę. Dodatkowo fruktoza z naturalnych źródeł występuje w towarzystwie innych substancji spożywczych, wiec nie jest dla nas szkodliwa. Ponadto z owocami dostarczymy sobie dużo witamin i minerałów.

Krok 4 - Nie bądź własnym katem! Zachowaj umiar i rozsądek

Gdy już niemal całkowicie uda nam się oczyścić organizm z cukru, będziemy na końcu drogi do sukcesu. Pamiętajmy, żeby mieć przy sobie zawsze jakieś zdrowe, bezcukrowe przekąski i unikajmy sytuacji, które mogą wzmagać w nas ochotę na słodycze.

Nie pozwólmy jednak, aby nasz nowy styl życia odebrał nam wszystkie przyjemności i negatywnie wpłynął na nasze relacje społeczne. Jeżeli raz w miesiącu zdarzy nam się zjeść coś niezdrowego to nie będzie to koniec świata. Ludzki organizm jest przystosowany do radzenia sobie z niepożądanymi substancjami. Mniejszym grzechem będzie zatem zjedzenie małego kawałka tortu na urodzinach babci, niż zrobienie przykrości ukochanej osobie. Pamiętajmy o zdrowym rozsądku.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%