Odwiedzili miejsce katastrofy smoleńskiej i cmentarz w Katyniu. Uczcili pamięć ofiar (+ zdjęcia)
fot. Bogdan Uhryn
Elbląskie Biuro Podróży Variustur byo współorganizatorem wyjazdu historyczno-patriotycznego do Katynia, który odbył się w dniach 5-8 kwietnia bieżącego roku. Celem było uczczenie 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Sponsorem wyjazdu było lokalne przedsiębiorstwo z miejscowości Prostki (powiat ełcki). Wyjazd objęły patronatem Kancelaria Sejmu RP, którą reprezentował poseł Wojciech kossakowski (PiS) oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie, które reprezentował wicerukator Wojciech Cybulski. Uczestnikami była młodzież i nauczyciele ze szkoły Podstawowej w Prostkach, samorządowcy, grupa księży (7 osób), sponsor wyjazdu oraz jego goście.
Podróży towarzyszył duży niepokój związany z jej kierunkiem, przekraczeniem granicy łotewsko-rosyjskiej. Wizyta w Katyniu rozpoczęła się od spotkania z ojcem Ptolemeuszem (Jacek Kuczmik) z zakuonu franciszkanów, proboszczem parafii katolickiej w Smoleńsku, który od 26 lat pełni posługę duszpasterską.
Kolejnym punktem był przyjazd na miejsce tragedii smoleńskiej.
Wejście na ten teren katastrofy smoleńskiej jest utrudnione – jest wysoki, lity płot, w związku z czym nie widać niczego, co znajduje się po drugiej stronie, nie zrobimy nawet zdjęcia. Na miejscu znajdują się dwa miejsca upamiętnienia ofiar katastrofy. Są to brzoza, w którą wbił się jeden z elementów samolotu – tuż obok został odnaleziony jeden z fragmentów maszyny. Przy tym miejscu składa się wieńce. Około 50 metrów dalej znajduje się głaz z dwujęzyczną tablicą pamiątkową (tekst w językach polskim i rosyjskim), która mówi o zdarzeniu. Druga brzoza – ta, którą ściął samolot – znajduje się po drugiej stronie drogi i dostęp do niej jest swobodny.
Na ogrodzony teren mogliśmy wejść tylko dlatego, że wcześniej była zgłoszona wizyta, mieliśmy wizę, a naszej delegacji przewodniczyła konsul RP w Smoleńsku pani Joanna Strzelczyk. Smoleńsk jest dużym, 340-tysięcznym miastem. Znajduje się tutaj agencja konsularna RP, która podlega pod konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Sankt Petersburgu. Pani konsul organizowała dla nas wszelkie uzgodnienia od strony proceduralnej
– poinformował nas Bogdan Uhryn, własciciel Biura Podróży Variustur.
Na miejscu tragedii składane były kwiaty, wieńce, zapalone zostały znicze. Ofiary katastrofy upamietnione zostały przez panią konsul, kurator, przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Prostkach, księży, dzieci, harcerzy.
Stamtąd pod eskortą policji, która umożliwiła nam swobodny, bezpieczny przejazd, udaliśmy się do Katynia, który jest oddalony od tego miejsca o około 27 km. Odwiedziliśmy miejsce zbrodni katyńskiej (Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu – przyp. red.). Mało osób wie jest, że obok są pochowani Rosjanie w jeszcze większej liczbie – także ofiary czystek stalinowskich (w lesie katyńskim spoczywa najwięcej zamordowanych Rosjan, potem Polaków, Białorusinów, Niemców, Ukraińców, Żydów; represje z różnym natężeniem trwały od 1918 r. do końca lat 40. – przyp. red.).
Groby polskich oficerów odnaleźli przypadkowo jeńcy polscy (masowe groby w Katyniu odkryli w październiku 1941 roku dwaj polscy przymusowi robotnicy kolejowi pracujący w Organizacji Todt; w marcu 1942 roku odnaleźli je polscy robotnicy przymusowi z pociągu Bauzug nr 2005-M, skierowani wcześniej z terenu woj. poznańskiego, również pracujący w Organizacji Tod – przyp. red.).
Na miejscu uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny, przygotowany pod kierunkiem pani Joanny Cybulskiej. W tym miejscu nastąpiła eksplozja emocji. W związku z tym w trakcie przedstawienia słowno-muzycznego niektóre dzieci miały problem z wyartykułowaniem przygotowanych wcześniej tekstów. Towarzyszło nam wszystkim duże wzruszenie. Uczestniczyliśmy we mszy świetej, a po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy składali wieńce i znicze, z których został uformowany duży, biało-czerwony krzyż
– wspominał Bogdan Uhryn
Nie zabrakło oficjalnych przemówień. Głos zabierał poseł Wojciech Kossakowski, pani konsul Joanna Strzelczyk, kurator. Na zakończenie został odczytany list od przewodniczacego Wspólnoty Polskiej Dariusza Bonisławskiego.
Wyjazd historyczno-patriotyczny miał związek z projektem „Katyń. Ocalić od zapomnienia”, w którym bierze udział Szkoła Podstawowa w Prostkach. Jeszcze w tym miesiącu uczniowie zasadzą dąb upamiętniający porucznika Antoniego Abramowicza, który zginął w Katyniu.
Poniżej fotogaleria z wyjazdu historyczno-patriotycznego do Katynia