› bieżące
14:24 / 26.07.2019

Odzież BHP a bezpieczeństwo

Odzież BHP a bezpieczeństwo

Odzież BHP dostosowana jest do ustalonych norm. To również środek zapobiegawczy przy pracach przeciętnego majsterkowicza. Sprawdź, co wchodzi w skład odzieży BHP i jakie ma ona zadanie.

Odzież BHP to nie odzież robocza

Odzież robocza to pojęcie często mylone z ubraniami, które mają chronić. W rzeczywistości są to jednak dwie różne rzeczy i to, że posiadasz strój roboczy, nie gwarantuje ci żadnego bezpieczeństwa.

Odzież robocza przeznaczona jest do zabezpieczenia człowieka przed czynnikami, które nie mają wpływu na jego zdrowie. Rozchodzi się zatem o brud lub ryzyko zniszczenia. Ponadto odzieżą roboczą są też wszystkie ubrania firmowe (reklamowe lub promocyjne), które nie zabezpieczają nawet przed zabrudzeniem.

Odzież BHP, zwana również odzieżą ochronną, ma za zadanie chronić człowieka przed czynnikami, które mogą wpłynąć na jego zdrowie. Są to: hałas, żrące substancje, niska i wysoka temperatura, gazy chemiczne, ogień, wilgoć. Tego typu ubrania tworzone są też z myślą o zmniejszeniu ryzyka przy użytkowaniu niebezpiecznych maszyn.

Odzież ochronną należy nosić przy wykonywaniu prac, które wiążą się z nawet minimalnym zagrożeniem. Oznacza to, że powinna być obowiązkiem nie tylko w zakładach pracy, ale również w trakcie domowego remontu czy prac w ogrodzie. Różnica polega jednak na rodzaju odzieży ochronnej.

Rodzaje odzieży BHP

Zasadniczo odzież, która ma chronić, można podzielić na kilka części.

  • odzież wodoodporna
  • odzież ognioodporna
  • odzież chroniąca przed zimnem
  • odzież ostrzegawcza
  • odzież antyelektrostatyczna
  • odzież kwasoochronna
  • odzież chroniąca partie ciała (oczy, uszy, dłonie)
  • odzież chroniąca przed czynnikami mechanicznymi

Podstawowa odzież ochronna

Na potrzeby prywatne wystarczy odzież, która chroni przed najczęstszymi czynnikami, jakimi są uszkodzenia mechaniczne. Niezbędne jest zatem zabezpieczenie konkretnych partii ciała.

Obuwie robocze uchroni twoje stopy od ciężkich narzędzi lub materiałów, które mogą na nie spaść w trakcie pracy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby buty miały wzmocnione noski i antypoślizgową podeszwę.

Niezbędny jest też kask. To podstawa w uniknięciu wypadku związanego z uszkodzeniem głowy, o co nietrudno w większości prac remontowych.

Przydatne są także rękawice ochronne. Zabezpieczają one ręce przed licznymi uszkodzeniami mechanicznymi i ułatwiają pracę z narzędziami, które wymagają użycia wielu sił, a są niestety mało poręczne.

Stuprocentowe bezpieczeństwo uszu zapewniają natomiast nauszniki, które pochłaniają głośne dźwięki (np. wiertarki).

Jeśli planujesz skompletowanie odzieży BHP, miej na uwadze maskę. To ochrona przede wszystkim przed szkodliwymi pyłami.

Pamiętaj, aby wybrać ubrania, które naprawdę chronią. Wielu producentów mylnie używa terminu BHP w kontekście zwykłej odzieży roboczej. Miej się więc na baczności.

Te i inne elementy odzieży ochronnej znajdziesz na Fixero.com.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%