› bieżące
10:28 / 28.11.2012

Ogłoszono budżet obywatelski na rok 2013

Ogłoszono budżet obywatelski na rok 2013

fot. Konrad Kosacz

Wczoraj, w Ratuszu Staromiejskim zostały ogłoszone wyniki na realizację pierwszego w historii Elbląga budżetu obywatelskiego. W sumie na pięć okręgów miasta, podzielono około 2 mln złotych. System ten jest znany i praktykowany u naszych zachodnich sąsiadów, więc można wywnioskować, że demokracja w Polsce idzie w dobrym kierunku.

Głos mógł oddać każdy pełnoprawny obywatel Elbląga, należący do poszczególnego okręgu miasta. Wniosków, ku uciesze urzędników, wpłynęło niespełna 800, co uznano za wielki sukces, bo zakładano, że będzie ich maksymalnie 200. Warto wspomnieć, że pomysłodawcami budżetu obywatelskiego byli radni: Antoni Czyżyk, Marek Kucharczyk (obaj PO) oraz Ryszard Klim z SLD.

Ogółem wszystkich głosów oddano 5164, z czego drogą elektroniczną 3803, papierową 1361, a 1069 zostało uznanych jako nieważne. Można się zastanawiać, czy trochę ponad 5 tys. głosów jest wynikiem zadowalającym, jak na niespełna 130 tysięcy mieszkańców, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż była to pierwsza edycja tego przedsięwzięcia. Do tego zgromadzeni podczas wczorajszej konferencji zaznaczyli, że broszury informacynje nie dotarły do wszystkich mieszkań. Prezydent Elbląga, Grzegorz Nowaczyk, zagwarantował, że w przyszłym roku dystrybucja papierowa na pewno zostanie udoskonalona.

Z wybranych wniosków na pewno warto zwrócić uwagę na te, które wygrały jako jedyne w swoim okręgu i otrzymały maksymalną ilość pieniędzy:

Okręg 1: Modernizacja dwóch placów sportowych przy ul. Mazurskiej - 455 tys. złotych
Okręg 2:Wykonanie dokumentacji technicznej na budowę ciągu rowerowo-pieszego Fromborska-Zajazd Krasny Las- 400 tys. zł
Okręg 3: Budowa parkingu i naprawa chodnika; uporządkowanie terenu, modernizacja podwórka. Wszystko przy ulicy Bażyńskiego nr 11-29.

Pani Daniela Muller, jako jeden z wnioskodawców tego projektu, nie ukrywała swojej radości z wygranego projektu.  Zwróciła też uwagę, dlaczego na jej ulicy jest taka sytuacja. - Cieszę się, że wygraliśmy, że być może dzięki temu nasz teren przy ul. Bażyńskiego zostanie uporządkowany i mieszkańcy będą na co dzień żyli w estetycznych warunkach. Jeżeli zabraknie na to wszystko środków, to może Urząd Miasta dołoży brakującą kwotę. Nasza dzielnica wygląda w tej chwili okropnie, tam są dziury, rozkopy, samochody, które przyjeżdżają do pobliskiego sklepu i ośrodka zdrowia parkują pod blokiem. Nie mamy jeszcze gotowego planu na przyszły rok, ale myślę, że warto byłoby zająć się ulicą Nowowiejską, która, po nieudanej budowie Porto 55 została zniszczona - mówiła wnioskodawczyni.

Lista projektów budżetu obywatelskiego, które otrzymały pieniądze na realizację w roku 2013:

OKRĘG 1
- Modernizacja dwóch placów sportowych - działka nr 186/2, ul. Mazurska - autorka: Teodozja Moczadłowska - kwota 455 tys.

OKRĘG 2
- Wykonanie dokumentacji technicznej na budowę ciągu rowerowo-pieszego wraz z oświetleniem - Fromborska - Zajazd Krasy Las - autor: Sławomir Jezierski - kwota 400 tys.

OKRĘG 3
- Budowa parkingu samochodowego i naprawa chodnika (ul. Bażyńskiego nr. 11 do 29). Uporządkowanie terenu wokół bloków (parking, naprawa chodnika, miejsce na składowanie śmieci, oświetlenie) - ul. Bażyńskiego od 1 do 9, 11 do 19, 21 do 29. Uporządkowanie terenu wokół bloków (piaskownica, oświetlenie, ławki, nowy chodnik, uporządkowanie terenu) - ul. Bażyńskiego od 1 do 9, 11 do 19, 21 do 29. Modernizacja podwórka, chodnika - ul. Bażyńskiego od 11 do 19. autorzy: Stanisława Barańska, Daniela Muller, Piotr Bancerz, Jadwiga Atraszkiewicz. kwota - 400 tys.

OKRĘG 4
- Utworzenie kreatywnego podwórka na starówce - autorka: Karolina Śluz - kwota 100 tys.
- Utworzenie kreatywnego podwórka przy ul. Teatralnej - autorka Karolina Śluz - kwota 100 tys.
- Przebudowa drogi osiedlowej - ul. Odzieżowa 5-7, 8-11 - autor: Jan Pytliński - kwota do 200 tys.

OKRĘG 5
- Oświetlenie na obszarze zielonym między ulicami Mickiewicza a Żeromskiego - autorka: Patrycja Nieczuja-Ostrowska - kwota 120 tys.
- Taras widokowy na Gęsiej Górze przy ul. Podchorążych - autor: Marcin Gągalski - kwota 100 tys.
- Park rekreacyjny dla osób starszych pomiędzy ulicami Mickiewicza a Żeromskiego - autorzy: Teresa Wilk i Jerzy Wilk - kwota 32 tys.
- Siłownia na powietrzu przy ul. Mickiewicza - autor: Wojciech Klarkowski - kwota 32 tys.
- Renowacja Gęsiej Góry - autor: Mariusz Lewandowski - kwota 50 tys.
- Wykonanie chodnika od Osiedla przy Młynie do ul. Wyżynnej - autorzy: Zdzisław Wróblewski, Hanna Charłampowicz i Elżbieta Kłosowska - kwota 61,5 tys.zł.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%