› sąd
00:50 / 24.07.2019

Ogólnopolskie media piszą o zniszczeniu i znieważeniu polskiej flagi w Elblągu

Ogólnopolskie media piszą o zniszczeniu i znieważeniu polskiej flagi w Elblągu

O incydencie związanym ze zniszczeniem i znieważeniem flagi Rzeczypospolitej Polskiej, znajdującej się na rondzie Obrońców Birczy w Elblągu, napisały ogólnopolskie media.

23 lipca 2019 r. opiniotwórczy portal Kresy.pl napisał, że kilka miesięcy temu obywatel Ukrainy wyrwał polską flagę z ronda Obrońców Birczy w Elblągu, wrzucił ją do śmietnika i próbował podpalić. Portal odnotował, że  sprawca tego czynu przyznał się do winy, a jego sprawa trafiła do sądu. Grozi mu grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku czasu.

Do zdarzenia doszło w dniu 1 stycznia bieżącego roku, ale sprawa jest poruszana dopiero teraz, gdyż niedawno Prokuratura Okręgowa w Elblągu zakończyła postępowanie. Toczyło się ono w sprawie publicznego usunięcia, zniszczenia i znieważenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tydzień temu materiały sprawy przeciwko obywatelowi Ukrainy zostały przekazane do Sądu Okręgowego w Elblągu*Zob. pełny komunikat Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Flaga została postawiona na rondzie z inicjatywy Jacka Bokiego, który wcześniej był głównym inicjatorem i organizatorem upamiętnienia polskich żołnierzy, którzy bronili Birczy przed sotniami UPA. 

Portal Kresy.pl poinformował, że:

(...) lokalne władze twierdziły, że ustawiona tam wcześniej polska flaga „może zagrażać bezpieczeństwu” ruchu na rondzie. Panu Bokiemu zagrożono nawet, że jeśli ponownie sam ustawi flagę, mogą mu grozić konsekwencje karne.

Co więcej Instytut Pamięci Narodowej odmówił udzielenia zgody na ustawienie na rondzie specjalnej tablicy informacyjnej na temat obrony Birczy oraz ludobójstwa dokonanego na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.  

Pismo było sygnowane przez Adama Siwka, dyrektora Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN. Zdaniem inicjatora akcji, również oddział IPN w Gdańsku, który wcześniej był przychylnie nastawiony do tej inicjatywy, obecnie ignoruje temat i najwyraźniej nie kwapi się do postawienia tablicy. Władze Elbląga w żaden sposób nie wspierają tej inicjatywy. 

– poinformował portal Kresy.pl.

Przypomnijmy, że począwszy od 13 października 2018 r. miejsce na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów zlokalizowane w elbląskiej dzielnicy Kamionka ma nazwę: rondo Obrońców Birczy.  O jej nadaniu zadecydowali 28 czerwca 2018 r. elbląscy radni (uchwałą nr XXXV/724/2018). 

 

*Komunikat Prokuratury:

Prokuratura Okręgowa w Elblągu zakończyła postępowanie w sprawie usunięcia zniszczenia i znieważenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 17 lipca 2019roku skierowano do Sądu Okręgowego w Elblągu materiały sprawy przeciwko obywatelowi Ukrainy, podejrzanemu o publiczne znieważenie, zniszczenie i uszkodzenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Do zdarzenia doszło w styczniu 2019 roku w Elblągu . Podejrzany współdziałając z inną osobą , będąc pod wpływem alkoholu wyrwał flagę umieszczoną na terenie ronda im. Obrońców Birczy po czym po złamaniu drzewca wyrzucił flagę do śmietnika oraz usiłowali ją podpalić. Sprawca przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Sprawca czynu z art. 137 § 1 kk podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do 1 roku.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Sprofanowano tablicę na rondzie Obrońców Birczy. Dziś uroczyste otwarcie

13.10.2018 komentarzy 13

Na rondzie Obrońców Birczy w Elblągu (początek uroczystości dziś, 13 października o godz. 12.00), sprofanowano tablicę pamiątkową poświęconą obrońcom...

Uroczystość otwarcia ronda Obrońców Birczy w Elblągu (+ zdjęcia)

13.10.2018 komentarzy 7

Od dzisiaj miejsce na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów w elbląskiej dzielnicy Kamionka ma nazwę: rondo Obrońców Birczy. Uroczystości...

Jacek Boki: „Kto nie rozumie problemu Birczy, powinien milczeć!”

14.10.2018 komentarzy 6

Poczynając od 13 października miejsce na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Legionów, położone w elbląskiej dzielnicy Kamionka, ma nazwę: rondo...

Prawdziwa tragedia Birczy

02.11.2018 komentarzy 5

W styczniowym wydaniu miesięcznika ,,Historia Do Rzeczy” ukazał się artykuł Arkadiusza Karbowiaka ,,Tragedia Birczy”, w którym opisano rzekomy...