› bieżące
10:19 / 17.06.2013

Ogrzewasz firmę gazem? Od października zapłacisz więcej

Ogrzewasz firmę gazem? Od października zapłacisz więcej

W listopadzie tego roku czeka nas podwyżka akcyzy na gaz ziemny stosowany do celów opałowych. Czy odbije się to na cenie dla końcowego użytkownika?

Od 1 listopada projekt nowelizacji ustawy o akcyzie na gaz ziemny wykorzystywany do celów opałowych wejdzie w życie. Dlaczego kolejna podwyżka? Ministerstwo Finansów twierdzi, że musi to zrobić ze względu na Unię Europejską. Polska po 31 października 2013 roku musi wprowadzić podatek akcyzowy na gaz ziemny, ponieważ właśnie tego dnia kończą się ulgi podatkowe.

Czy zapłacimy więcej? Okazuje się, że nie. Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy zaproponowało bardzo długą listę osób, które z takiej opłaty zostaną zwolnione. Są to m.in. gospodarstwa domowe, żłobki, szpitale, przedszkola, przychodnie – czyli tak naprawdę podmioty sektora publicznego.

Kto zapłaci? Wszystkie przedsiębiorstwa (najczęściej prywatne), których nie ma na liście zwolnionych z podatku. Oznacza to jedno – że firmy po raz kolejny w czasach kryzysu zapłacą więcej. Akcyza będzie stanowiła około 3 procent średniej ceny hurtowej gazu. Do budżetu kraju wpłynie dzięki niej w pierwszym roku 10 milionów złotych. Natomiast w następnym już 118 milionów.

Ministerstwo zapewnia, że wprowadzenie podatku nie powinno znacząco podnieść kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%