Oko na bezpieczne miasto. W Olsztynie już działa, a u nas?
W Olsztynie działa już nowy portal bezpieczny.olsztyn.eu, który umożliwia mieszkańcom miasta zgłaszanie niepokojących zdarzeń w mieście. Dzięki portalowi każdy, kto chciałby powiadomić odpowiednie służby może to uczynić łatwo i szybko, a aplikacja mobilna stwarza możliwości komunikowania się za pomocą telefonu komórkowego czy smartfonu. Czy taka platforma powstanie też w Elblągu?
Podstawowym celem wprowadzanej funkcjonalności jest umożliwienie szybkiej wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa mieszkańcom przy wykorzystaniu istniejących możliwości z obszaru informatyki i telekomunikacji. System umożliwia przeniesienie na platformę elektroniczną kolejnych procesów związanych z reagowaniem w sytuacjach kryzysowych, co w znacznym stopniu przyspieszy i ułatwi funkcjonowanie służb oraz pozwoli na pełną kontrolę podejmowanych działań.
Jak działa system?
Zainstalowany na platformie serwerowej system pozwala na gromadzenie, przetwarzanie, analizę i prezentację w formie graficznej danych napływających z terenu Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Wizualizacja sytuacji na mapach o różnej skali pozwala na szybkie podejmowanie decyzji, które są automatycznie rozsyłane do wszystkich służb i podmiotów zintegrowanych w systemie. Jednocześnie, na portalu informacyjnym przeznaczonym dla ludności, prezentowane są aktualne dane o sytuacjach kryzysowych, związanych z nimi utrudnieniach oraz przewidywanych kierunkach ich zmian. Dane te prezentowane będą w formie komunikatów, tabel lub wykresów, z możliwością zamieszczania graficznej ich prezentacji na mapach obszarów zagrożonych i potencjalnie zagrożonych.
Specjalny, moduł szybkiego rozsyłania informacji SMS pozwala na automatyczne rozsyłanie komunikatów do wszystkich pracowników służb oraz ostrzeżeń do zainteresowanej grupy odbiorców. Wszystkie dane gromadzone w systemie, w tym informacje o przebiegu podejmowanych działań, będą później wykorzystywane do prowadzenia analiz, porównywania skuteczności działań w zbliżonych sytuacjach. Ważna informacją jest, że system posiada cechy systemu samouczącego się, to znaczy część wniosków będzie mogła wynikać z wniosków automatycznie generowanych na podstawie zgromadzonej historii zdarzeń. Użytkownicy systemu, aby móc prowadzić działania z dowolnego miejsca, będą dysponowali tabletami lub smartfonami wyposażonymi w aplikacje mobilne, które zapewnią bezpieczne korzystanie z możliwości poszczególnych modułów.
Straż Miejska, będzie miała możliwość zdalnej rejestracji zdarzeń, bez konieczności powielania informacji papierowej. Służby ratownicze a także osoby pracujące sezonowo (ratownicy PCK, WOPR) będą miały do dyspozycji sprzęt, który będzie im udostępniany na czas prowadzonych działań i który zapewni pełną koordynację działań z Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz dostęp do jego zasobów.
Projekt „Rozbudowa systemu wspomagania służb wraz z budową portalu Bezpieczny Olsztyn” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007- 2013.