› poradnik
12:04 / 01.07.2014

Okulary kontra soczewki toryczne – co wybrać?

Okulary kontra soczewki toryczne – co wybrać?

Osoby, które nigdy nie stosowały soczewek, mają wiele pytań dotyczących nie tylko ich użytkowania, lecz także codziennej pielęgnacji. Dlaczego warto rozważyć zmianę okularów na soczewki? W jaki sposób wybrać właściwy dla siebie produkt?

Każdemu konsumentowi soczewki mogą zaoferować naprawdę wiele. W wielu przypadkach są one po prostu wygodniejsze niż okulary – nie zachodzą mgłą podczas zmiany temperatury, pozwalają na swobodne uprawianie sportów czy pomagają widzieć bez zakłóceń, co często zdarza się w przypadku noszenia oprawionych szkieł. Warto przy tym zauważyć, że soczewki są coraz bardziej doceniane przez pacjentów gabinetów okulistycznych, o czym świadczy wzrost sprzedaży tych wyrobów. I choć wciąż po ten produkt medyczny sięgają głównie ludzie młodzi, to większość producentów projektuje soczewki kontaktowe również dla osób starszych.

Rodzaje soczewek

Dostępne na rynku soczewki można podzielić, uwzględniając różnorodne kryteria. Z uwagi na materiał, jaki zastosowano do ich produkcji, można mówić o soczewkach miękkich i twardych. Z kolei z uwagi na okres, przez jaki mogą być użytkowane, mówimy o jednodniowych, miesięcznych czy rocznych. Podziału soczewek można dokonać, biorąc pod uwagę też to, jakie wady mogą korygować. Soczewki toryczne wykorzystuje się głównie przy wadzie krótkowzroczności lub nadwzroczności, i to połączonej z astygmatyzmem. W ostatnich latach przeprowadzanych jest sporo badań dotyczących astygmatyzmu, dlatego soczewki toryczne są stosunkową nowością na rynku. Ich użytkowanie zasadniczo nie różni się niczym od noszenia innych soczewek, a zainteresowani pacjenci mogą je nabyć również w wersji kolorowej (na przykład DuraSoft 2 Optifit Toric – Color for Light Eyes).

Dla kogo?

Specjaliści podkreślają, że soczewki toryczne są zalecane jako podstawowy sposób korekcji wady wzroku zwłaszcza dla pacjentów, u których jest ona duża. Dzieje się tak dlatego, że – w odróżnieniu od okularów – nie powodują one nienaturalnego zmniejszania lub powiększania się widzianego obrazu. Inaczej mówiąc, wielkość widzianego przez soczewki kontaktowe obrazu nie jest zniekształcona – jest zawsze naturalna. Ponadto są one proponowane również pacjentom, u których stwierdzono występowanie różnowzroczności. W takim przypadku stosowanie okularów może sprawić, że użytkownik będzie dostrzegał różnicę wielkości pomiędzy obrazami widzianymi przez prawe i lewe oko. Soczewki toryczne z łatwością mogą wyeliminować te problemy i tym samym znacząco podnieść jakość widzenia.

Wybór pomiędzy soczewkami a okularami to sprawa indywidualna i uzależniona od osobistych preferencji. Warto jednak choć raz założyć szkła kontaktowe, by porównać komfort noszenia soczewek i okularów. Pozwoli to podjąć właściwą decyzję.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%