OLED czy QLED – jaki telewizor wybrać?
Wybór nowego telewizora to szansa na to, by postawić na sprzęt zapewniający doskonałą jakość obrazu. Nic więc dziwnego, że przeglądając specyfikacje, trafimy na telewizory z OLED oraz QLED. W obu przypadkach, oznacza to technologię odpowiadającą za wysoką jakość obrazu, jednak działającą na różny sposób, oferującą innego rodzaju plusy i minusy. Na którą z nich postawić? Aby móc podjąć świadomą i przemyślaną decyzję, dobrze dowiedzieć się więcej o OLED i QLED. Czas przyjrzeć się obu opcjom, wskazując ich najważniejsze wady i zalety.
OLED a QLED - podobieństwa i różnice
OLED i QLED łączą diody led w nazwie. Od tego momentu zaczynają się jednak różnice. Które z nich mają największe znaczenie?
OLED to skrót od „Organic-LED”, a więc diody wykorzystywane w tych wyświetlaczach powstały ze związków organicznych. Co to w praktyce znaczy? Nie wymagają one dodatkowego podświetlenia, tak jak działa to w przypadku wyświetlaczy LED. Każdy pojedynczy piksel emituje światło, przez co kolory odbierane są jako bardzo naturalne i żywe.
Czy to rozwiązanie idealne? Z pewnością jest bardzo dobrze oceniane - zwłaszcza, że wyświetlacz OLED cechuje się głęboką, nasyconą czernią oraz najwyższym możliwym kontrastem. Poszukujący możliwie najlepszej jakości obrazu, z chęcią sięgną po telewizory OLED.
Czym jeszcze?
- Bardzo krótki czas reakcji, co docenią gracze
- Szeroki zakres katów widzenia
- Brak zniekształceń obrazu, które mogą pojawiać się choćby przy LCD.
Czy przy tej technologii można coś zapisać po stronie minusów?
Lista będzie stosunkowo krótka:
- Żywotność - statyczne elementy mogą się wypalić, co będzie widoczne na ekranie. W najbardziej zaawansowanych modelach trwałość jest oczywiście poprawiana, niemniej jednak, trzeba mieć świadomość możliwości zaistnienia takiego problemu.
- Niższa jasność w trybie HDR
- Mniejszy wybór dostępnych przekątnych ekranu - zwłaszcza, jeśli szukamy mniejszego rozmiaru telewizora.
A jak to wygląda w przypadku QLED? Nazwa ta została stworzona przez firmę Samsung i jest ich zastrzeżonym znakiem towarowym. Oznacza ona Quantum dot LED, czyli wyświetlacz LED, który wykorzystuje podświetlenie LED oraz kropki kwantowe kwantowe. Co w praktyce to oznacza? Filtr tych ostatnich pomaga uzyskać lepszej jakości, bardziej żywe kolory - wszystko dzięki możliwości modyfikowania padanego na nie światła na inną długość fal.
Tyle aspektów technicznych, czas przejść do najważniejszych zalet QLED!
- Nie występuje tu efekt wypalania
- Wyższa jasność w trybie HDR
Dobrze mieć jednak świadomość, że QLED to tak naprawdę zmodyfikowany wyświetlacz LCD wyższej. Nie osiągniemy więc na nim prawdziwie głębokiej czerni ani nieskończonego kontrastu.
QLED czy OLED - którą opcję wybrać?
Nie można jednoznacznie wskazać, który wybór będzie nam bardziej odpowiadał - jest wiele czynników wpływających na końcową decyzję. Zastanawiając się między telewizorami z QLED a OLED, warto wziąć pod uwagę:
- Budżet - telewizory OLED są zwykle sporo droższe.
- Przekątną ekranu - OLED dominuje w telewizorach o większej przekątnej.
- Preferowanego producenta - jeśli nie jesteśmy przekonani do Samsunga, odpada telewizor z QLED.
Przeglądając na przykład telewizory w sklepie MediaMarkt, dobrze zwrócić uwagę na obie technologie i porównywać do siebie konkretne modele. W końcu wyświetlacz jest jednym z ważniejszych, ale nie wyłącznym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze nowego telewizora. Może się okazać, że przy dodatkowych funkcjach i innych zaawansowanych technologiach, dylemat QLED czy OLED zejdzie na drugi plan.