› bieżące
11:01 / 20.02.2014

OPEGIEKA wynalazcą roku. Dwa wyróżnienia dla Mówiących Map

OPEGIEKA wynalazcą roku. Dwa wyróżnienia dla Mówiących Map

fot. ro.com.pl

Aż dwa prestiżowe wyróżnienia zdobyły „Mówiące Mapy”, projekt elbląskiej firmy OPEGIEKA. Wyróżnienia wręczono podczas „XXI Giełdy Wynalazków nagrodzonych na światowych wystawach i targach innowacji w 2013 roku”, która odbyła się w dniach 11-12 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

„Mówiące Mapy” otrzymały Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia wynalazcze na arenie międzynarodowej w roku 2013. Ponadto projekt elbląskiej firmy uznano za jeden z siedmiu najważniejszych krajowych wynalazków ubiegłego roku.

„Mówiące Mapy” to innowacyjny system GIS wspomagający poruszanie się niedowidzących i niewidomych w terenie miejskim opracowany przez firmę OPEGIEKA we współpracy z Katedrą Systemów Geoinformatycznych Politechniki Gdańskiej. Aplikacja działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i korzysta z wbudowanego w smartfon odbiornika GPS oraz bazuje na mapach opracowanych pod kątem osób niewidomych. Oprogramowanie oferuje takie funkcje, jak: „prowadź do”, „jak daleko” oraz „opisz otoczenie”, oferuje dotykowy interfejs przystosowany dla osób niewidomych oraz komunikaty głosowe. System wyposażono ponadto w przycisk „panika”, który wywołuje numer bliskiej osoby lub pomocy technicznej. Obecnie system jest na etapie komercjalizacji.

Projekt „Mówiące mapy” zaproszono do udziału w Giełdzie dzięki uznaniu i otrzymaniu bardzo pozytywnych opinii na 62 Światowych Targach „Brussels Innova 2013”. W Brukseli zespół OPEGIEKA Elbląg i Politechniki Gdańskiej został nagrodzony Złotym Medalem INNOVA 2013. Wcześniej rozwiązanie to nagrodzono srebrnym medalem na targach Technicon-Innowacje 2013 w Gdańsku.

Żródło: UM Elbląg

8
0
oceń tekst 8 głosów 100%