› zdrowie i uroda
08:30 / 02.06.2016

Operacja zaćmy szansą na dobry wzrok

Operacja zaćmy szansą na dobry wzrok

Zaćma (łac. cataracta) to degeneracyjna choroba oczu, która może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W przebiegu schorzenia dochodzi do zmętnienia soczewki, co w konsekwencji prowadzi do utraty wzroku. Na przezroczystej dotąd soczewce pojawiają się pojedyncze plamki, które utrudniają przedostawanie się promieni świetlnych do siatkówki. Szacuje się, że na świecie na zaćmę cierpi ponad 20 mln ludzi. Jakie są przyczyny i objawy zaćmy? Czy można ją leczyć?

Zaćma – przyczyny powstawania
Zaćma w przeważającej większości przypadków jest chorobą wieku starczego. Po 60. roku życia soczewka zaczyna mętnieć, co prowadzi do zaburzeń widzenia. Już po 40. roku życia soczewka staje się coraz grubsza i stopniowo traci moc akomodacji. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby, w których rodzinie występowała już ta choroba. Przyczyn zaćmy dopatruje się zatem w dziedziczności. Na zachorowanie są też podatne osoby, u których występują aberracje chromosomowe (trisomia 18, zespół Downa). Istnieją też czynniki, które mogą doprowadzić do rozwinięcia się u pacjenta zaćmy wtórnej. Należą do nich:
  • Cukrzyca;
  • Urazy gałki ocznej i guzy wewnątrzgałkowe;
  • Zapalenia twardówki i rogówki;
  • Jaskra;
  • Wysoka krótkowzroczność.
Przyczyny powstawania zmętnień w soczewce są złożone i nie do końca poznane. Dlatego nie można ignorować objawów choroby, nawet jeśli w rodzinie nie występowało to schorzenie.
 
Objawy zaćmy
Zaćma jest podstępną chorobą i może rozwijać się przez wiele lat. Z czasem soczewka staje się coraz bardziej zmętniała i objawy się nasilają. Głównym symptomem rozwijającej się choroby jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Z czasem dochodzi zjawisko „olśnienia” przy patrzeniu na źródło światła. W miejscach gdzie soczewka jest nieprzezierna powstają małe plamki lub punkty, które utrudniają prawidłowe widzenie. Schorzenie może objawiać się również trudnościami w postrzeganiu kolorów, problemami z czytaniem i oglądaniem telewizji. Ważne jest żeby nie ignorować objawów, niezależnie od tego czy należymy do grupy podwyższonego ryzyka czy nie.

Leczenie zaćmy
W ciągu kilkunastu lat medycyna, w tym chirurgia okulistyczna, zrobiła bardzo duży krok naprzód. Obecnie leczenie zaćmy jest ułatwione. W początkowym stadium choroby, często stosuje się leczenie zachowawcze polegające na zakraplaniu specjalnych kropli do oczu. Jest to tylko doraźne rozwiązanie ponieważ nie niweluje choroby, tylko hamuje jej objawy. Rozwiązaniem, które całkowicie uwolni pacjenta od choroby jest operacja.

Operacja zaćmy jest zabiegiem, który nie wymaga od pacjenta pozostawania w szpitalu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań operacja zaćmy jest szybka i bezbolesna. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Sama operacja trwa około pół godziny i polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową. Zabieg ten w Trójmieście wykonuje się w centrum medycznym Kardiotel. Więcej na temat wskazań do operacji zaćmy:http://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy Po zabiegu pacjent nie musi zostawać w szpitalu, może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Nowoczesne, sztuczne soczewki używane przy operacji nie powodują u pacjenta wystąpienia wysokiej nadwzroczności, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu.

Operacja zaćmy jest dla pacjenta szansą na odzyskanie ostrości widzenia. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, nie należy zwlekać. Poprawa jakości życia po operacji jest znaczna.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%