› bieżące
12:22 / 18.02.2013

Opony symetryczne, asymetryczne, czy kierunkowe – które wybrać?

Opony symetryczne, asymetryczne, czy kierunkowe – które wybrać?

Kupując nowe opony, wielu nabywców zastanawia się jaki kształt bieżnika wybrać, symetryczny, asymetryczny a może kierunkowy. Czy rozbieżność w wyglądzie pomiędzy nimi jest tak ważna? Laik w tym temacie w ogóle nie ujrzy różnicy. Dopiero wprawne oko fachowca po dokładnym obejrzeniu opon, będzie w stanie stwierdzić, które opony po nałożeniu na felgi w najlepszy sposób zaspokoją potrzeby klienta. Zarówno jedne jak i drugie posiadają swoje indywidualne zalety.

Opony symetryczne charakteryzują się bieżnikiem, który posiada na każdej z jego stron taki sam kształt. Ich zaletą niewątpliwie jest możliwość założenia takiej felgi w dowolnej pozycji, nie bacząc na miejsce w którym była. Jest to przydatne w sytuacji, gdy co jakiś czas zamienia się ze sobą ogumienie na aucie w celu uniknięcia nierównego zużycia opony. Również sama rzeźba takiego bieżnika wpływa na to, że opona taka posiada mniejsze opory toczenia, dzięki czemu jest cichsza, a także zmniejsza zużycie paliwa. Taki bieżnik jednak nie jest zaawansowany technologicznie, przez co cena zakupu może być okazyjna, a żywotność samej opony znacznie wydłużona. Najczęściej opony symetryczne zakładane są na felgi aut niższej klasy, o niskiej mocy i gabarytach. Nie zapewniają najwyższego poziomu bezpieczeństwa, gdyż niezbyt dobrze prowadzą się w szybko pokonywanych zakrętach, również bardzo szybko ulegają zjawisku aquaplaningu.

Opony asymetryczne posiadają bieżnik, którego lewa część posiada inny kształt niż prawa.  Zewnętrzna strona takiej opony jest bardziej masywna, by w lepszym stopniu zapewniać przyczepność, która jest niezbędna w zakrętach. Po założeniu opon na felgi należy zwrócić baczną uwagę na to, czy zostały prawidłowo nałożone, na swoich bokach posiadają oznaczenia Outside i Inside. W czasie jazdy zapewniają pasażerom wysoki komfort i sprawdzają się dobrze w każdych warunkach pogodowych.

Trzecim typem są opony kierunkowe. Kierunkowa rzeźba takiego bieżnika wymusza sposób montażu na aucie. Należy ja zamontować zgodnie z kierunkiem toczeniach, w przeciwnym wypadku znacznie pogorszą się ich parametry. Dzięki zastosowaniu kierunkowego kształtu bieżnika znacznie wydajniej jest odprowadzana woda spod kół, posiadają również bardzo dobre właściwości trakcyjne i skracają drogę hamowania.

Chcąc kupić jeden z powyższych typów opon należy skorzystać wyłącznie z oferty profesjonalistów, którzy w odpowiedni sposób pomogą dobrać właściwe opony do auta. Godnym polecenia jest serwis ogumienia Tirendo, gdzie każdy znajdzie dokładnie to czego szukał.

Każdy z bieżników charakteryzuje się innymi właściwościami. Jedne są bardziej zaawansowane technologicznie, inne mniej. Występujące rodzaje posiadają inne wady i zalety. Ich prawidłowy wybór do auta powinien być dobrze przemyślany, a w razie wątpliwości warto spytać się o szczegóły fachowca.

7
2
oceń tekst 9 głosów 78%