› bieżące
12:57 / 24.04.2014

Opozycja wygrywa głosowanie. Darmowych przejazdów nie będzie?

Opozycja wygrywa głosowanie. Darmowych przejazdów nie będzie?

fot. elblag.net

Burzliwie rozpoczęła się dzisiejsza sesja Rady Miasta. Już podczas ustalania porządku obrad, radni opozycyjni zawnioskowali o zdjęcie z sesji uchwały dotyczącej darmowych przejazdów komunikacją miejską podczas Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej na siedząco oraz obchodów 777-lecia powstania miasta.

Projektu uchwały próbował bronić wiceprezydent Marek Pruszak, zwracając uwagę, że zakładane straty Zarządu Komunikacji Miejskiej z tego tytułu są tylko hipotetyczne, a w te dni autobusy i tramwaje i tak będą jeździć.

- To nie jest kampania wyborcza czy próba lansowania się, jak chcą niektórzy, ale próba pokazania Elbląga, jako miasta przyjaznego dla mieszkańców i gości - deklarował Marek Pruszak.

Ripostował przewodniczący Rady Miasta Janusz Nowak (SLD), który zwracał uwagę, że jednak w uzasadnieniu projektu uchwały znajdują się zapisy o stratach w wysokości 150 tys. zł, które ZKM będzie musiał pokryć z własnych oszczędności.

- Prezydent, choć tak deklarował, nie wskazał nam innych źródeł pokrycia strat ZKM. Przypomnijmy, że miasto już pokrywa straty ZKM w wysokości 20 mln zł - mówił Nowak. - Mierzymy się z trudnym budżetem. Często nie ma nawet 10 tysięcy złotych na jakieś konkretne wydatki. Musimy oglądać każdą złotówkę uważnie. Więc nie przekonuje mnie twierdzenie prezydenta, że damy radę pokryć te straty - mówił Janusz Nowak.

Prezydent Jerzy Wilk odpowiadał, że zły stan budżetu i dług miasta w wysokości 300 mln zł, to zasługa jego poprzedników. Zwrócił uwagę, że darmowe przejazdy w te dni, to pewien gest w stronę mieszkańców miasta i gości, którzy będą odwiedzali Elbląg podczas mistrzostw świata i 777-lecia miasta.

- Te kwoty, które ZKM straci za darmowe przejazdy, będzie można bez problemu pokryć z oszczędności w spółce - deklarował prezydent Wilk.

Te argumenty jednak nie przekonywały radnych opozycyjnych.

- Straty będą, a My nie znamy źródeł ich pokrycia - argumentował przewodniczący Rady Miasta Janusz Nowak.

Radni PiS wskazywali, że darmowe przejazdy komunikację miejską będą również pewną formą promocji miasta. Radna Halina Sałata przypomniała, że straty finansowe za darmowe przejazdy ma pokryć ZKM. Kiedy jednak przedstawiciel Zarządu Komunikacji Miejskiej wyjaśniał, że spółka poradzi sobie z takim obciążeniem, ponieważ ma pewne oszczędności, Janusz Nowak nie wytrzymał.

- Czyli mam rozumieć, że ZKM ma oszczędności. W takim razie przygotujemy projekt uchwały w celu zmniejszenia dotacji dla spółki z budżetu miasta – oświadczył Janusz Nowak.

Prezydent Wilk apelował, aby nie straszyć prezesów spółek miejskich. Radny Sławomir W. Malinowski stwierdził, że w momencie, gdy prezydent Wilk chce wydać na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską ok. 150 tys. zł., Szpital Miejski im. Jana Pawła II ma stary i sypiący się stół operacyjny.

- Proponuję te środki przekazać na zakup stołu operacyjnego dla szpitala – argumentował radny Malinowski.

Radny Paweł Fedorczyk z PiS zaproponował, aby dyskusję zakończyć i przejść do głosowania. 11 radnych było, za zdjęciem z porządku obrad tego projektu uchwały. Przeciwko głosowało 10 radnych. Oznacza to, że nie będzie darmowych przejazdów komunikacją miejską podczas Mistrzostw Świata w piłce siatkowej na siedząco oraz podczas obchodów 777-lecia powstania miasta

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Radni mają dość lekceważenia przez prezydenta Jerzego Wilka

22.04.2014 komentarzy 14

Prezydent Jerzy Wilk całkowicie pomija w ważnych sprawach opinię Rady Miasta Elbląga. Często o działaniach prezydenta dowiadujemy się z różnych...

Czy będą darmowe przejazdy komunikacją? Radni sceptyczni

23.04.2014 komentarzy 6

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję w sprawie darmowych przejazdów komunikacją miejską podczas obchodów Dni Elbląga oraz...