› raporty
14:40 / 22.05.2015

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego to nie wszystko. Uważaj na promocje w TV

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego to nie wszystko. Uważaj na promocje w TV

Poziom oprocentowania to rzeczywiście jeden z kluczowych czynników, który powinien determinować wybór rachunku oszczędnościowego, ale niejedyny. Nawet jeśli bank oferuje zysk na poziomie 3% w skali roku, to jeszcze nie znaczy, że nie stosuje ukrytych opłat za obsługę konta lub nie ogranicza swoich warunków czasowo.

Reklama rachunku w tv a warunki w umowie to nie to samo

Nie wszystkie banki w Polsce stosują uczciwą politykę wobec swoich potencjalnych klientów. Mimo że w komunikatach reklamowych pojawiają się wysokie stawki oprocentowania rzędu nawet 3,5% w skali roku, to wiele z nich stosuje politykę, która skutecznie ogranicza szansę na satysfakcjonujący zwrot na kapitale.

Dwukrotnie zapoznaj się z tabelą oprocentowania, opłat i prowizji

1. Za przelew z rachunku oszczędnościowego zapłacisz nawet 30 złotych

W zależności oferty, za wypłatę środków z rachunku oszczędnościowego zapłacisz średnio od 5 do nawet 30 złotych. Wybrane banki ograniczają także sposób realizacji tego typu przelewów i tak np. w MeritumBanku nie wypłacisz pieniędzy bezpośrednio na rachunek prowadzony u konkurencji. Pierwszy przelew jest darmowy i może być zrealizowany tylko na rachunek osobisty (w tym samym banku).

2. Nie ufaj zmiennemu oprocentowaniu rachunków oszczędnościowych

Jeśli spojrzeć na zestawienie kont oszczędnościowych Comperia.pl », to mimo że większość banków oferuje stałe oprocentowanie na poziomie od 1,2% do 4,0% w skali roku (Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Bank SMART), stawkę zamykają oferty ze zmienną stopą.

Brak gwarancji stałej stopy to jeden z argumentów, dla których nie możesz liczyć na stabilny poziom zysków. Jako, że Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje trend zniżkowy, musisz się spodziewać, że przy kolejnym cięciu stóp, oprocentowanie gwałtownie obniży się, a ty zostaniesz zmuszony do zmiany oferty.

3. Powyżej 10,000 złotych niższy poziom oprocentowania

W celu optymalizacji swoich zysków, polski system bankowy wypracował sobie zasadę, że najwyższy poziom oprocentowania rachunków oszczędnościowych dotyczy tylko ściśle określonych kwot – najczęściej 10,000 złotych. Powyżej zyski są już proporcjonalnie niższe, zdarza się, że nawet o połowę.

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego to nie wszystko. Uważaj na promocje

6
1
oceń tekst 7 głosów 86%