Opuszczone koszary wojskowe przy ulicy Lotniczej czekają na zagospodarowanie (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Cały kompleks budynków w 100-tysięcznym mieście od wielu lat czeka na właścicieli i niszczeje. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że podjęcie kluczowej decyzji w tej sprawie zostało wstrzymane z uwagi na planowane rozlokowanie w Elblągu Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, co też się stało. Administratorem terenu jest Zarząd Budynków Komunalnych.
Główna siedziba sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ - Wschód mieści się w budynku przy ul. Podchorążych, w którym do tej pory stacjonował sztab 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Obiekt wkrótce zostanie rozbudowany o dodatkowe skrzydło. Dowództwo tej dywizji zajmuje także kompleks wojskowy przy ul. Łęczyckiej. Nieoficjalnie dowiedziliśmy się, że wojsko nie ma planów związanych z kompleksem przy ulicy Lotniczej.
Jak udało nam się dowiedzieć Gmina Miasto Elbląg jest w dalszym ciągu właścicielem 11 działek położonych na terenie byłej jednostki wojskowej. Do tej pory trzy działki zostały sprzedane w drodze przetargu. Jedna działka na mocy decyzji rady miejskiej, podjętej dniu 24 września 2015 roku, została nieodpłatnie przekazana w użytkowanie wieczyste Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. Trzy niezabudowane działki mają wycenę wykonaną w styczniu 2016 roku. Były organizowane przetargi na sprzedaż tychże działek, ale nie znalezionio nabywcy. W przypadku 2-3 działek trwają rozmowy z Aeroklubem Elblaskim. W przypadku działek zabudowanych na chwilę obecną nie ma decyzji prezydenta w sprawie.
Kilka lat temu miasto próbowało sprzedać częśc zabudowanych działek. W 2014 roku na sprzedaż wystawiony został m.in. dwukondygnacyjny budynek koszarowy z 1914 r. (500 tys. zł).
Budynki stoją puste od 31 grudnia 2010 roku. Wtedy też, na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha (PO), 14 Batalion Remontu Lotnisk w Elblągu został rozformowany. Ostatnim jego dowódcą był p.o. mjr dypl. inż. Waldemar Ścibisz (faktycznie ostatnim dowódcą tej jednostki był płk Jarosław Halicki). Znaczna część żołnierzy została wówczas przeniesiona do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.