› bieżące
22:25 / 24.12.2019

Ósma rocznica śmierci Michała Sumińskiego. Wkrótce premiera książki Sławomira Malinowskiego...

Ósma rocznica śmierci Michała Sumińskiego. Wkrótce premiera książki Sławomira Malinowskiego...

8 lat temu, 24 grudnia 2011, zmarł Michał Sumiński – dziennikarz, podróżnik, zoolog oraz współautor popularnego w latach 60 i 70-tych programu ,,Zwierzyniec". Wielu elblążan nie zdaje sobie sprawy, ze ten cieszący się uznaniem i dużą popularnością miłośnik zwierząt, który w nieprawdopdobnie plastyczny sposób potrafił malować słowem świat natury, wiele lat mieszkał w Elblągu, gdzie spędzał ponad sześć miesięcy w roku. Wkrótce prewmiera książki elblążaniona Sławomira Malinowskiego, który poświęcił w niej sporo uwagi panu Michałowi. 

Michal Sumiński uwielbiał piesze wędrówki po okolicach naszego miasta. Jego koniiem było jezioro Druzno. Co najmniej kilka odcinków „Zwierzyńca" zostało nakręconych na terenach tamtejszego rezerwatu.

Wielu z Was nie pamięta, czym był program „Zwierzyniec”. Program miał wymiar edukacyjny. Często gościli w nim pracownicy ogrodów zoologicznych, a z nimi: lwy, tygrysy, węże... Właściwie wszystkie zwierzęta, które dało się przewieźć. Pan Michał zachęcił wiele dzieci, aby wybrały się z rodziami do lasu i na żywo podpatrywały zwierzęta. Były wizyty w ZOO, wycieczki terenowe i spotkania z ludźmi kochającymi przyrodę. Dzieciom prezentowano świat zwierząt przez pryzmat zmieniających się pór roku.

W 2010 roku elbląski dziennikarz, reżyser i podróżnik Sławomir Malinowski zrealizował film dokumentalny „Pan Zwierzyniec”, poświęcony właśnie temu niezwykłemu człowiekowi. Wkrótce opublikowana zostanie jego książka o Telewizji Dziewcząt i Chłopców, gdzie sporo uwagi poświęcił panu Michałowi.

„Niewidzialna Ręka” i „Zwierzyniec” to oczywiście tylko dwa z wielu programów telewizyjnych, które znajdziecie w dziele Sławomira Malinowskiego. Książka już jest. Czeka na publikację. Sam tekst liczy ponad 300 stron. Do tego ogrom zdjęć, dokumentów, ciekawostek, anegdot i wyciągniętych z zakamarków archiwów prasowych artykułów.

W książce Sławomira Malinowskiego pt.: „Telewizja Dziewcząt i Chłopców – złota karta Telewizji Polskiej” przeczytacie o jednej z najpiękniejszych kart TVP. Jest ona po brzegi wypełniona wspaniałymi, wzruszającymi wspomnieniami, dobrocią, przyjaźnią i szacunkiem do innych.

W tej książce wielu z Was odnajdzie siebie, swoich rodziców lub dziadków. Odnajdzie brata lub siostrę, kolegę z bloku, koleżankę z podwórka, kumpli z klasy czy sympatię z wakacji.  

– zauważa autor.  

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%