› bieżące
12:38 / 20.05.2015

Osoby niepełnosprawne będą świętować!

Osoby niepełnosprawne będą świętować!

fot. Nadesłane

Zajęcia sportowo-edukacyjne dla dorosłych i dzieci, występy na scenie, warsztaty artystyczne, pokaz szermierki oraz rugby na wózkach, możliwość zagrania w warcaby lub szachy z osobami niewidomymi, tor przeszkód dla osób pełnosprawnych, integracyjne zajęcia taneczne, wiosenna parada osób niepełnosprawnych a także wiele innych atrakcji czekać będzie na wszystkich podczas 24. Festynu Integracyjnego „Nadajemy TON”, inaugurującego Tydzień Osób Niepełnosprawnych, który odbędzie się 24 maja o godzinie 14.00 na Bulwarze Zygmunta Augusta, koło Tawerny Tortuga.

Na dobry początek festyn, który poprowadzi Krzysztof Panas

Podobnie jak w ubiegłych latach, na scenie pojawią się zespoły wokalne i taneczne z elbląskich organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne, zaś o dobry humor zadbają panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze swoim programem kabaretowym. Pomiędzy występami uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 23 pokażą scenki dotyczące savoir vivre względem osób niepełnosprawnych.

Dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas, organizatorzy przygotowali integracyjne zajęcia taneczne z zumby, miniturniej siatkówki na siedząco, grę w bule, próby sprawnościowe dla dzieci, przeciąganie liny. Chętni będą mogli zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, jak prawidłowo uprawiać nordic walking lub popływać kajakiem po rzece Elbląg. Co odważniejsi, będą mogli również spróbować swoich sił na specjalnym torze z przeszkodami, który trzeba będzie pokonywać z zawiązanymi oczami bądź samodzielnie na wózku, zaś dla spragnionych intelektualnych wyzwań, będzie możliwość rozegrania partii szachów lub warcabów z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych. Organizatorzy nie zapomnieli także o osobach z zacięciem artystycznym. Na specjalnie wydzielonej przestrzeni powstaną integracyjne warsztaty plastyczne, do których każdy zarówno pełnosprawny jak i sprawny, będzie mógł się włączyć. Pod czujnym okiem instruktorów będzie można ulepić coś z gliny, zrobić coś z decoupage'u, masy solnej, wikliny papierowej czy filcu. Dla dzieci przygotowano m.in. malowanie twarzy oraz puszczanie dużych baniek mydlanych.

Jedną z atrakcji tegorocznego festynu będzie pokaz szermierki na wózkach, który zaprezentuje Fundacja „Akademia Integracji – Praca, Edukacja, Sport” z Warszawy, zrzeszająca m. in. paraolimpijczyków oraz Patrol Piekarczyka – gra miejska dla wszystkich uczestników, mająca przybliżyć historię elbląskiej starówki. O rugby na wózkach opowie Rafał Rocki, reprezentant kadry Polski w tej dyscyplinie. Nie zabraknie również wystawy sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego oraz stoiska informującego o dofinansowaniach do niego.

Będą nadawać TON przez pozostałe 6 dni

Tydzień Osób Niepełnosprawnych, to jednak nie tylko festyn na Bulwarze Zygmunta Augusta. To również szereg atrakcji i imprez towarzyszących w kolejnych dniach. Będą: zmagania sportowe, wystawy, warsztaty, drzwi otwarte placówek, działających na rzecz osób niepełnosprawnych, pokazy sprzętu do komunikacji z osobami niepełnosprawnymi, Wojewódzki Konkurs Matematyczny „Matma” oraz popołudnie z szantą.

Jedną z niespodzianek podczas tegorocznego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych będzie Dzień Sportowy „Rekreacja-Integracja”, który odbędzie się 25 maja  w Centrum Sportowo-Biznesowym przy. ul. Grunwaldzkiej. W ramach tego dnia na hali odbędzie się m.in. turniej tenisa stołowego, w którym o miano najlepszego walczyć będą drużyny, z organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne. Ponadto będzie można również sprawdzić swoje umiejętności m. in. w bocci, judo, skokach na skakance, w przeciąganiu liny czy strzelaniu do bramki. Zmagania te są otwarte dla wszystkich, zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych.

Dzień później (26 maja) organizatorzy zapraszają do CSE „Światowid” na projekcję filmu pt. „Mistrzostwa”, prezentującego okiem kamery ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Siatkówce na Siedząco  oraz „Nasza Klątwa” - krótkometrażowego filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Śliwińskiego z 2013 r., opowiadającego o pierwszych kilku miesiącach rodzicielstwa reżysera i jego żony oraz o ich zmaganiach z rzadką, nieuleczalną i potencjalnie śmiertelną chorobą ich synka, Leo. Cierpiący na tę chorobę, nazywaną klątwą Ondyny, mogą doznać zatrzymania oddechu podczas snu. W 2015 r. film otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy. Tego dnia odbędzie się również prezentacja multimedialna pt. „ Na ekranie – bez barier”, poświęcona osobom niepełnosprawnym w kinematografii oraz wystawa fotograficzna przygotowana przez PSOUU pn. „Inni, a tacy sami”, obrazująca osoby niepełnosprawne w codziennym życiu.

Na zakończenie tygodnia – 29 maja niepełnosprawni miłośnicy historii naszego miasta i regionu będą mogli zwiedzić wystawę „Elbląg Reconditus” z przewodnikiem wraz z pokazem filmu holograficznego „Historie ponad granicami”. Dużym zainteresowaniem cieszą się także III Integracyjne Zawody Samolotowe, które rozegrane zostaną na terenie Aeroklubu Elbląskiego z udziałem osób niepełnosprawnych.

Honorowy Patronat nad Tygodniem Osób Niepełnosprawnych objął Prezydent Miasta Elbląga – Witold Wróblewski.

Serdecznie zapraszamy wszystkich elblążan!

Organizatorzy: Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Miesięcznik Osób Niepełnosprawnych  „Razem z Tobą”.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 1