› zapowiedzi
09:08 / 08.12.2015

Ostatnia projekcja filmów z 11. MFF Żydowskie Motywy

Ostatnia projekcja filmów z 11. MFF Żydowskie Motywy

W piątek 11 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej na projekcję filmów „Krok do wolności” w reż. Alaina Gsponera i „Samuel” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego w ramach pokazów pofestiwalowych 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Wstęp wolny.

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ŻYDOWSKIE MOTYWY jest jednym z największych tego typu festiwali w Europie, skoncentrowanym na tematyce żydowskiej we współczesnej kinematografii. Festiwal ma na celu pokazywanie tego, co najciekawsze w kulturze, historii i tradycji żydowskiej, a także promowanie idei tolerancji i wielokulturowości. - Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej - poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej. - organizatorzy o Festiwalu.

O filmach: KROK DO WOLNOŚCI, reż. Alain Gsponer, Szwajcaria/Austria 2013 rodzaj filmu: fabularny czas trwania: 92 min. Streszczenie: 19 sierpnia 1938 r. Szwajcarska Rada Federalna zarządziła zamknięcie szwajcarskiej granicy dla uciekinierów z Trzeciej Rzeszy. Jednak nie wszyscy urzędnicy podporządkowali się nieludzkim dyrektywom. Paul Grüninger, wykorzystując luki w biurokratycznych przepisach, uratował setki (niektórzy mówią o tysiącach) ludzi i zupełnie słusznie nazywany jest Oskarem Schindlerem szwajcarsko-niemieckiej granicy. Ponad czterdzieści lat trwała międzynarodowa kampania, w wyniku której Paul Grüninger został pośmiertnie zrehabilitowany. W 1971 r. Instytut Yad Vashem dodał jego nazwisko do listy „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

SAMUEL, reż. Jan Kidawa-Błoński, Polska 2013 rodzaj filmu: dokumentalny czas trwania: 78 min. Streszczenie: Film o niezwykłych losach Samuela Willenberga, rzeźbiarza i malarza, więźnia Treblinki, uczestnika powstania warszawskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, odznaczonego także Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Bohater opowiada o swoim życiu, począwszy od dzieciństwa w rodzinnej Częstochowie, przez burzliwe lata wojenne – w trakcie których brał udział w buncie więźniów obozu w Treblince, z którego ostatecznie uciekł – aż po obecne lata w Tel Awiwie.

Projekcje odbywają się w Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%