› poradnik
13:00 / 27.07.2020

Oświetlenie LED – poznaj najpopularniejsze lampy ledowe we wnętrzach

Oświetlenie LED – poznaj najpopularniejsze lampy ledowe we wnętrzach

Oświetlenie ledowe określane jest jako najbardziej zaawansowana technologia wytwarzania światła. Wydajne, energooszczędne, ekologiczne i przyjazne dla człowieka stanowi poważną konkurencję dla tradycyjnych żarówek. Od kilku lat tzw. “ledy” dominują w polskich wnętrzach w postaci listew, taśm i opraw, a także plafonów, lamp podłogowych i wiszących. Czym charakteryzuje się technologia LED? Jak wybrać lampę ledową, która będzie pasować do stylu naszego wnętrza? Przejdź do lektury poradnika, aby dowiedzieć się wszystkiego o oświetleniu led.

Lampy LED – jak działają?

Powszechnie używany akronim to tak naprawdę anglojęzyczny termin, który brzmi Light Emitting Diode. Określa on nowoczesną technologię wytwarzania światła za pomocą elektroluminescencyjnych diod montowanych wewnątrz lamp. W tradycyjnych żarówkach światło wytwarzane jest przez żarnik, czyli cienki drut znajdujący się w szklanej bańce. Prąd elektryczny najpierw rozgrzewa żarnik, który po osiągnięciu odpowiedniej temperatury – wytwarza światło. Zaletą diod ledowych jest natychmiastowa emisja światła, która następuje w momencie dostarczenia energii elektrycznej.

Zalety i wady oświetlenia ledowego

Dlaczego lampy LED cieszą się taką popularnością? Przede wszystkim – są energooszczędne. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem zużywają aż 90% mniej energii elektrycznej, co – rzecz jasna – pozytywnie odbija się na naszym domowym budżecie. Co więcej, producenci tego typu oświetlenia zapewniają, że lampy są bardzo trwałe i są w stanie służyć nam nawet przez dwie bądź trzy dekady. Kupując lampy ledowe, możemy wybrać interesujący nas kolor światła, a także jego barwę – ciepłą bądź zimną. Trudno się dziwić, że nienagrzewające się, ekologiczne i wysoce efektywne LED–y coraz częściej pojawiają się w polskich wnętrzach.

A jakie są minusy takiego oświetlenia? Przede wszystkim – jest to cena. Jednak mając na uwadze długowieczność i energooszczędność lamp ledowych, inwestycja z pewnością się zwróci w przyszłości. Kolejną kwestią jest estetyka takiego oświetlenia, które nie będzie pasować do niektórych wnętrz – zwłaszcza tradycyjnych, rustykalnych czy retro. W takich stylach trzeba ostrożnie wprowadzać ledy w minimalnych ilościach (np. w formie listwy przy blacie w kuchni czy łazience lub jako oprawę schodową).

Gdzie zamontować lampy led? Oto najlepsze rozwiązania!

Najpopularniejszym rodzajem lamp ledowych są listwy, które mają szerokie zastosowanie we wnętrzach. Sprawdzają się w zabudowie meblowej – przede wszystkim w łazience oraz kuchni. Montuje się w okolicach blatu, wewnątrz przeszklonych szafek oraz przy krawędziach lustra. W nowoczesnych wnętrzach paski ledów podkreślają dekoracyjne wykończenie ścian – kamienia dekoracyjnego, cegieł bądź paneli. Świetnie sprawdzają się również w roli podświetlenia wielopoziomowego sufitu podwieszanego.

W domach jednorodzinnych chętnie montuje się oprawy schodowe, czyli niewielkie ledy znajdujące się tuż przy stopniach. Praktycznie oświetlają klatkę schodową, tworząc jednocześnie intymną atmosferę.

Lampy led to nie tylko oprawy i listwy. Tradycyjne modele lamp – kinkiety, plafony czy żyrandole – dostaniemy również w technologii ledowej. Większość z nich najlepiej będzie pasować do wnętrz minimalistycznych oraz nowoczesnych, w których dominują proste i designerskie elementy wyposażenia.

Nie sposób nie wspomnieć również o dekoracjach ledowych do wnętrz. Prawdziwym hitem stały się podświetlane doniczki LED, których kolor światła można dowolnie zmieniać dzięki sterowanemu pilotowi. To gratka dla każdego fana nowoczesnych gadżetów!

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%