› poradnik
13:12 / 11.10.2021

Oświetlenie w zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych

Oświetlenie w zabudowach z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe są doceniane ze względu na łatwość montażu i dają ogromną możliwość aranżacji powstałej powierzchni. Są wprost idealne do budowy ścianek wewnętrznych, podwieszanych sufitów, elementów technicznych, jak na przykład zabudowy rur lub pionów kanalizacyjnych.

Ściany zrobione z płyt kartonowo-gipsowych można bardzo łatwo rozebrać, nie uszkadzając pozostałych elementów wnętrza.

Na czym polega tzw. suchy montaż?

Budowanie ze ścianek g-k jest popularne głównie z uwagi na szybkość ich stawiania – sam montaż idzie sprawnie a układanie instalacji lub przewodów jest niezmiernie wygodne. Umieszcza się je w przestrzeni między płytami gipsowo-kartonowymi (pomiędzy nimi znajduje się metalowa konstrukcja nośna, w której jest miejsce na ułożenie przewodów).

Po wyschnięciu gipsu szpachlowego, którym zamyka się spoiny między płytami, można je malować czy też tapetować. 

Oświetlenie LED w suchej zabudowie 

Wbudowane w ściankę działową taśmy oświetleniowe dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Jedną z opcji ich instalacji jest użycie profili aluminiowych w których umieszcza się taśmę LED. W profilach można także umieszczać nawet pojedyncze diody, jako światło punktowe.

Na rynku dostępne są profile sufitowe, ścienne, kątowe lub liniowe.

Zazwyczaj jeden profil zawiera jeden pasek LED. Szerokość to najczęściej kilka lub kilkanaście cm. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/montaz-oprawy-halogenowej-w-plytach-g-k

W jakich pomieszczeniach najlepiej umieścić oświetlenie LED? 

Zupełna dowolność, można je montować niemal wszędzie, jednakże najlepiej swoją rolę pełnią w pomieszczeniach, które mają być wizytówką naszego domu. Salony zwłaszcza te z aneksem kuchennym, domowe biura, garderoby.

Warto zwrócić uwagę, że profile LED w suficie dają złudzenie wyższego pomieszczenia, a te umieszczone we wnękach sprawiają, że jest ono głębsze i dłuższe. Jest to bardzo pożądany efekt, zwłaszcza przy małym metrażu. Wykorzystując różne konfiguracje łatwo zaaranżować niesamowitą przestrzeń lub nastrojowy klimat.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%