› biznes
20:40 / 01.09.2015

Oszczędzanie na lokatach bankowych - od czego zacząć?

Oszczędzanie na lokatach bankowych - od czego zacząć?

Wiele osób posiadających oszczędności decyduje się, że ulokuje środki pieniężne na lokatach bankowych, ponieważ ludzie boją się inwestowania swoich oszczędności w inny sposób. Warto mieć świadomość tego, na jaki zysk możemy liczyć bezpiecznie lokując nasze środki w bankach.

Oprocentowanie lokat czy przyniesie zyski?

Oczywiste jest to, że lokowanie pieniędzy na lokatach przyniesie zyski. Nie powinniśmy jednak liczyć na to, że będą to wysokie kwoty. Dużo zależy od kwoty umieszczonej na lokacie, choć i tak nie będą to wygórowane zyski.

Najlepsza lokata w tym momencie nie oferuje oprocentowania wyższego, niż około 4%. Warto negocjować oprocentowanie lokat z bankiem. Nie liczmy jednak na wiele lepszą ofertę. Będzie ona na pewno zależeć od środków, jakie chcemy powierzyć bankowi i na jaki okres czasu. Im dłuższa będzie lokata tym lepszą ofertę zaoferuje nam bank.

W tym momencie nie ma dobrego okresu na lokowanie środków pieniężnych na lokatach. Jeszcze kilka lat temu oprocentowanie spokojnie sięgało 6-7% a przy negocjacjach z bankami można było otrzymać dużo lepszą ofertę. Dziś standardem jest 2-3%. Jedynie niektóre banki oferują, 4% które i tak nie będzie gwarantować dużych zysków. Przyjmijmy, że chcemy ulokować 50 000 złotych na lokacie rocznej z oprocentowaniem 4%. Zysk z lokaty wyniesie 2000 złotych. Od tego należy jeszcze odliczyć podatek Belki. Patrząc na kwotę, jaką ulokowaliśmy, to osiągnięty przez nas zysk jest niski. Nieadekwatny do kwoty, jaką powierzyliśmy na tak długi okres czasu.

Na czym się wzbogacić? Gdzie zainwestować pieniądze?

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Obawiając się utraty części lub w najgorszym przypadku całości naszych oszczędności, możemy jedynie przeglądać na bieżąco ranking lokat internetowych i wybierać te lokaty, które mogą nam zaoferować najwięcej. Jeżeli zaryzykujemy i zainwestujemy na giełdzie, to mamy szansę na osiągnięcie znacznie większego zysku. Czasami w ciągu kilku miesięcy można nawet podwoić zainwestowaną na giełdzie kwotę pieniędzy. Musimy liczyć się jednak z tym, że wszystkie środki mogą zostać przez nas utracone. Przynajmniej na początku kariery na giełdzie, warto zasięgnąć pomocy u osób, które się w tej dziedzinie specjalizują i za określoną opłatą będą dla nas wypracowywać zysk. Jednak nawet doświadczony gracz nie da nam gwarancji zysku. Taką gwarancję da nam tylko lokata, która gwarantuje bezpieczeństwo środków pieniężnych, ale oferuje znikomy zysk.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%