› relacje
15:24 / 12.06.2013

Otwarcie wystaw w elbląskim Muzeum. Zobacz fotorelację

Otwarcie wystaw w elbląskim Muzeum. Zobacz fotorelację

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Elbląskie muzeum, przy współpracy z Muzeum w Rosji, przygotowało na sezon wakacyjny wystawa, których otwarcie odbyło się dziś w Domu Rektora.

Pierwsza wystawa prezentuje wybrane prace plastyczne, nadesłane na konkurs na logotyp projektu „Muzea ponad granicami”. Wpłynęło nań prawie 250 prac, udział wzięło 130 twórców. Zwycięzcą i laureatem głównej nagrody w konkursie został 22-letni Marcin Usarek z Wrocławia. Z najciekawszych grafik powstała wystawa, która latem prezentowana będzie w Elblągu, a jesienią pojawi się w Kaliningradzie, w Muzeum Brama Frydlandzka. Oba muzea współpracują w ramach międzynarodowego projektu „Muzea ponad granicami”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Wystawa „Od Borodino do Paryża. Archiwa przemawiają... (1812-1815)” została przygotowana przez Obwodowe Muzeum Historyczno – Artystyczne w Kaliningradzie z okazji 200-lecia Wojny Ojczyźnianej 1812 roku. Jej wersja polskojęzyczna jest do obejrzenia w Elblągu. Rzadkie dokumenty, świadczące o tych czasach, zostały udostępnione przez trzy rosyjskie archiwa – Archiwum Polityki Wewnętrznej z Moskwy, Rosyjskie Archiwum Państwowe Marynarki Wojennej z Sankt Petersburga i Rosyjskie Państwowe Wojenno-Historyczne Archiwum z Moskwy oraz niemieckie Tajne Państwowe Archiwum Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego z Berlina. Wśród eksponatów na wystawie przedstawiono wcześniej nie publikowane kopie dokumentów, pochodzących z Rosji, Prus i Francji.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 15